Boktips
Maktens (o)lika förklädnader
Reyes, Molina, Mulinari (red.)
Atlas
Freudianska antirassar
Jag är socialist, men anser sexism och rasism lika dumt som ”klassism”. Så en feministisk antologi som integrerar mans-, klass-, och (etniskt) rasförtryck låter bra. Men språket är svåruthärdligt intellektuellt, akademiskt, socialkonstruktivistiskt, postmodernt, poststrukturalistiskt och postkolonialt. Dess antirasistiska ”diskurs” är väl freudiansk.
Med det menar jag att man undviker faktadiskussioner. Typ om det finns en medelhavsk skamkultur som ger kulturkrockar i Sverige. Istället insinuerar/misstänkliggör man att debatten ”egentligen” (omedvetet?) är rasistisk genom att bara äga rum. Debattörer som dessa gjorde att samhället dröjde med att ta hedersförtryck av invandrarflickor på allvar.
Hans Norebrink
Läs mer: Martina Nilsson, Wikiversity,
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Freudianska antirassar, Antirasister, Maktens (o)lika förklädnader, Reyes, Molina, Mulinari, Rasförtryck, Sexism, Rasism, Feminism, Socialism, Antifascism, Islamofobi, Samhälle, Politik
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.