Arbetsmiljöbrott till domstol

Arbetsmiljöbrott till domstol. Åklagare har väckt talan om arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död på ett företag i Örebro. Där avled en anställd under arbetet i september 2024. Företagt heter Delibake AB. MAnnen som dog var ny på jobbet och under upplärning.

Den 23 september 2024 skulle mannen tillsammans med underhållschefen skulle åtgärda en produktionsstörning i en maskin på företaget. Enligt åtalet hade inte instruktionen för säkert stopp följts. Det innebar att maskinens energitillförsel fortfarande var aktiverad och kunde styras manuellt.

– Under arbetet aktiverades en hiss i maskinen, vilket medförde att mannen klämdes och avled av sina skador. Jag anser att den eller de skyddsansvariga på företaget genom oaktsamhet har orsakat mannens död, då det funnits brister både i att ge de anställda den utbildning som behövts för att förebygga dödsfallet, och i uppföljningen av tillämpningen av utfärdade instruktioner, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson. Han är förundersökningsledare.

Åklagaren yrkar på en företagsbot på 1,5 miljoner kronor.

Företaget förnekar brott:

– Vi anser ju att vi har gjort allt vi har kunnat, uppfyllt alla lagar och förordningar och regler. Vi kan inte se att vi hade kunnat agera på något annorlunda sätt, säger Mats Boqvist, styrelseordförande i Delibake.

Delibake ingår i en koncern där Myrina Invest AB är moderbolag och huvudägare. Ägare av Myrina Invest AB är Sara Sjöborg Wik. Hon är VD och styrelseordförande i Myrina Invest. Övriga styrelseledamöter är Emilia Wik, Hedvig Wik, Mats-Ove Mattsson, Birgitte Leger och Stig Karlsson. När det gäller Delibake i Örebro AB utgörs styrelsen av Mats Boqvist (ordf) och Sara Sjöborg Wik med Dan Ekholm som suppleant. Det verkar också som att Tom Benny Frengen är minoritetsägare.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

2 svar på “Arbetsmiljöbrott till domstol”

    1. Han eller dödsboet har säkert sålt sin andel och den nuvarande ägaren har inte anmält det. Sånt är vanligt förekommande. Det kan också vara så att dödsboet inte är skiftat än och han därför kvarstår.

Kommentarer är stängda.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)