Polisutredning om Lundsberg nedlagd

De polisutredningar som startats med anledning av rapporterade övergrepp och pennalism på överklasskolan Lundsberg har lagts ner i all fall utom ett. Främst beror de nedlagda utredningarna på att utpekade offer förnekar att de utsatts för övergrepp. Brott kan alltså inte påvisas. Det finns helt enkelt inget att utreda:

– Anledningen är att anmälaren har namngett två personer som skulle ha varit utsatta för misshandel med mera. Vid kontroll har dessa personer dementerat att de ska ha varit utsatta för brott. Därför finns inget mer att utreda, säger förundersökningsledare Leif Nyström till SVT om en av utredningarna.

Skolinspektionens utredning av skolan fortsätter dock.

Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , , ,


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Polisutredning om Lundsberg nedlagd”

Kommentarer är stängda.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)