Vänsterpartiet går kräftgång i opinionsundersökningarna. Än ligger man ovanför 4% spärren, än under. Och inte är Ohly speciellt populär som partiledare heller. Fortsätter det på detta vis ända fram till valet misstänker jag att Vänsterpartiet faktiskt ramlar ur riksdagen. Inte ens kamrat 4% kan rädda dem denna gång. För som det ser ut just nu behövs inte vänsterpartiet för att det ska bli regeringsskifte. Detta kan förstås ändra sig till valet år 2010. Men grundproblemet består. Vänsterpartiet har ingen egen politik att erbjuda väljarna.
När de lägger sig raklånga för socialdemokraterna och sluter upp bakom i princip allt som det större partiet står för finns ju ingen anledning för väljarna att välja den mindre klonen. Så länge vänsterpartiet inte försöker presentera en egen vänsterpolitik, en politik som tar avstånd från nyliberala lösningar, privatiseringar och nedskärningar, så finns det ingen anledning att ge vänsterpartiet stöd. Så länge vänsterpartiet företräder samma politik som sossarna, varför ska man då ge stöd till vänsterpartiet. Man måste överge den inställning som präglar uttalandena i denna artikel i Flamman:
Demoskop menar att det är mp som tagit röster från vänsterpartiet.
– Jag vet inte om man kan säga det. Skulle det vara så, kan man väl ana att det handlar om miljöpartiets utspel om samverkan med s. Där de felaktigt påstått att vi inte är intresserade. Vi samverkar och samarbetar precis som tidigare.
Man måste överge sitt vurmande för regeringsposter till varje pris. Det är ändå inget man komerm att få. Istället blir det förmodliga resultatet att man åker ur riksdagen.
Lösningen för vänsterpartiet ligger i att man öppnar sig vänsterut, att man anmmar en linje med samarbete med de mindre vänsterkrafter som finns och där man tar avstånd från socialdemokraternas politik på samma sätt som LCR i Frankrike tagit avstånd från det franska socialistpartiets politik.
Först då kan vänsterpartiet bli ett intressant alternativ i den svenska politiken. Ett alternativ som ihop med de andra vänstergrupperingarna kan bli ett reellt valalternativ för den svenska arbetarklassen genom att kunna presentera en radikal arbetarvänlig politik mot nyliberala reformer. Slår inte vänsterpartiet in på den vägen är partiet på sikt dödsdömt, för man vill väl inte göra som sina danska kompisar SF, spela på främlingsfientlighet.
Intressant?
Bloggat: Fredrich, Feministisk Vänstertjej, LOKE
Borgarmedia: DN1,
Andra bloggar om: Val, Vänsterpartiet, SF, Danmark, Socialdemokraterna, Opinionsundersökning, Vänstern, Vänsterpartiet, Opinion, Politik, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Vänstervindar i Frankrike | Svensson
Pingback: Avgå Reinfeldt! — Mullvaden