Idag presenteras mätningar där avståndet mellan de politiska blocken krympt och som får vissa borgerliga att nästan ta ut en valseger i förväg. Igår presenterades undersökningar där avståndet mellan blocken ökat. I ljuset av detta finner jag nog Maria Abrahamssons borgerliga optimism lite blåögd.
Men det är samtidigt full möjligt med en borgerlig valseger i nästa val år 2010. Detta därför att socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet inte kan presentera någon alternativ politik. Utan bara en variant av samma politik som de borgerliga högerpartierna.
Vad det gäller EU-valet kan det säkert bli överraskningar i detta även denna gång. Förra gången var det ju junilistan som slog igenom med dunder och brak. Frågan är om nåt liknande kan hända nu. Det mycket låga valdeltagandet och det stora ointresset för EU-valet möjliggör den typen av valhändelser.
Intressant?
Bloggat: Röda Berget,
Läs även andra bloggares åsikter om Opinionsundersökning, Alliansen, Oppositionen, Maria Abrahamsson, Regeringen, Opinionsundersökning, Politik
Relaterat:









Pingback: Visst är det kul att vara moderat! « Kent Persson (m) blogg