Fascismen idag
- Den europeiska fascismen
- Att bekämpa rasism och rasistiska partier
- Sverigedemokraterna – en fascism för vår tid
- I ett samhälle där rasism blir normalitet…
- Att bekämpa rasism, fascism och SD
- Bekämpa rasism – för ett öppet samhälle
- Det är inte ofattbart, det är inte blint våld, det är terrorism
- Högerextremism – inte extremism, politik – inte blint hat
- Extremism förebyggs genom jämlikhet
- Det här är Sverigedemokraterna – fascister och rasister
- Den moderna fascismens väsen
- Fascismen mitt ibland oss
Med tanke på terroristdådet i Norge så är det viktigt att komma ihåg vissa saker. Det var en högerextremist som utförde det värsta terroristdådet i den nordiska historien (och kanske var han inte ensam). Det är helt i linje med hur det brukar vara i Norden. Terroristdåd här har i allmänhet utförts av högerextremister. Det gäller attentatet mot Norrskensflamman, Ustasjas mord på 1970-talet, Ausonius och Mangs härjningar bland invandrare. Kanske inte vad vi tänker på när det gäller terroristbrott, men de var ämnade att skrämma och att döda, samma syfte som Breivik uppenbarligen också haft.
En högerextremist har begått det värsta terroristdådet i Nordens moderna historia. Det är något vi måste lägga på minnet. Anders Behring Breivik, John Ausonius och Peter Mangs är produkter av ett samhälle där klyftorna ökar, där fascistpartier betraktas som rumsrena. De högerextrema partierna vill inte ha ett öppet samhälle, de vill ha ett samhälle som bygger på hat och fiendskap. Det är vad partier som Sverigedemokraterna (SD), Dansk Folkeparti (DF), Sannfinländarna och Fremskrittspartiet (Frp) predikar. Dessa partier är i sin tur en konsekvens av samhällsklimatet som skapas när regeringar i Norden ökar klyftorna mellan människor, när man gynnar rika på fattigas bekostnad. Bästa sättet att bekämpa rasism, fascism och för ett öppet samhälle är att bekämpa den nyliberala privatiseringspolitiken som ökar klyftorna och misstron i samhället. För då bekämpar man rasismens och fascismen grunder, den mylla dessa hatfyllda ideologier växer ur.
Rasismen, fascismen och sverigedemokraterna bekämpas bäst genom att inte fokusera på SD i sig själva utan genom att fokusera på politik. Rasism och fascism ska alltså främst bekämpas politiskt och ideologiskt. Man måste alltså erbjuda andra lösningar på de problem som finns och som SD bara har en enda lösning för. Det måste också vara trovärdiga lösningar som folk kan förstå.
Emellertid måste också rasismen, fascismen och sverigedemokraterna bekämpas organisatoriskt. För utan starka och kampvilliga organisationer kan inte rasism och fascistiska partier bekämpas. Det krävs alltså en återupprustning av arbetarrörelsen och alla dess grenar. Det behövs en pånyttfödelse av facket och andra sociala rörelser. Rörelser som måste byggas utifrån folks upplevda bekymmer och besvär. Det krävs dock samtidigt att man också bygger ett politiskt alternativ, ett parti, som kan ta upp den ideologiska och politiska kampen mot fascism och rasism. Slutligen krävs också att detta organisationsuppbygge sker underifrån. För att det ska lyckas krävs det både enhet och bredd i bygget av ett nytt parti och i en reorganisering av arbetarrörelsen.
Slutligen måste också SD:s möjligheter att bygga ett fascistiskt parti underifrån och bland folk försvåras. Deras byggande av en social bas måste störas och vi måste försöka hindra det. Dels gör vi det genom att bygga egna organisationer som kan ta upp de social frågor som folk brottas med. Men vi gör det också genom att ordna motdemonstrationer när SD försöker nå ut och ha offentliga torgmöten och liknande. Dessa motdemonstrationer har två syften, del stärka motståndet, dels göra det jobbigt att vara fascist, rasist och sverigedemokrat. Detta kräver att sådana aktioner ska vara välplanerade och alltid göras och genomföras som fredliga massaktioner. Inte som små aktivistprotester. För de senare stärker inte motståndet och gör det inte svårt att vara rasist, fascist och sverigedemokrat.
Självklart ska man inte heller debattera med Sverigedemokraterna. Visst ska man debattera frågorna, brottslighet, invandring, flyktingpolitik osv. Men det ska inte göras på SD:s villkor eller ens med SD. Fascister, rasister och sverigedemokraterna som organisation bör isoleras och frysas ut i offentligheten. I dessa sammanhang måste man dock skilja på SD som rasistiskt och fascistiskt parti, deras fascistiska och rasistiska ledning, deras medlemmar och deras väljare. Det är partiet och partiets ledande personer som ska isoleras och frysas ut. Basmedlemmar och väljare ska man naturligtvis debattera med där de finns, på arbetsplatser, i bostadsområden och föreningar.
Endast genom att bekämpa de som vill ha hat och ett slutet samhälle kan det öppna samhället försvaras. Det inbegriper att bekämpa den politik som skapar dessa hatpredikande partier.
Breivik är ingen ensam galning, han är en produkt av ett samhälle där viss partier och media tillåts predika hat, islamofobi, främlingsfientlighet, ökad klyftor, att fattiga och arbetslösa är lata osv. Det är sådant som skapar sådan som Anders Behring Breivik. Ett öppet samhälle kan däremot inte försvaras med mer övervakning, mer kontroll, registrering osv. Istället underblåser sådant misstro och hat. Det är en del av den utveckling som skapar sådana som Breivik, inte en del av lösningen.
Intressant?
Bloggat: Humla, Magnihasa, Moberg, Uppkäftiga uppsala, Mike, Parkstugan, Högberg, Röda Lidköping,
Läs även andra bloggares åsikter om Anders Behring Breivik, Peter Mangs, John Ausonius, Lasermannen, Utöya, Utøya, Terroristdåd, Bombdåd, Ustasja, Norrskensflamman, DF, SD, Frp, Sannfinländarna, , Danska folkeparti, Fremskrittspartiet, Terrorism, Våld, Brott, Nyliberalism, Högerextremism, Hat, Rasism, Fascism, Norge, Oslo, Sverige, Samhälle, Politik







Pingback: Ett terrordåd som utmanar det öppna samhället. | Annarkia
Pingback: Norska Schibsted Sprider Islamofobi | Jinge.se
Pingback: Hatet mot jämlikhet ledde till massakern på Utöya « Röda Berget
Pingback: Minnesstund, Sorgarbete, Död & Mitt största Medkännande! | PåRiktigt 2.0
Pingback: Det är inte ofattbart, det är inte blint våld, det är terrorism | Svensson
Pingback: Etiska dilemman, vad är rätt och fel? « Parkstugan
Pingback: Det är inte ofattbart, det är inte blint våld, det är terrorism
Pingback: Den moderna fascismens väsen | Svensson