Pia Svensson är journalisten som skrivit artikeln i GP om lägsta valdeltagandet i Göteborg. Hon har gjort ett uselt jobb. Hon eller den hon anlitat för att ta fram data har egentligen inte gjort sitt jobb alls. För hon eller de missar två av de 10 valdistrikt som haft lägst valdeltagande. Båda ligger i södra skärgården. De har bara med distrikt ute i Göteborg förorter så de har antagligen bara kollat sådana distrikt.
Allra lägst valdeltagande var det på Styrsö-Asperö där valdeltagandet var betydligt lägre än kring Rymdtorget i Bergsjön. I södra skärgården har valdeltagandet minskat kraftigt sen förra valet men i hela Göteborg har valdeltagandet ökat.
I verkligheten så är de sämsta distrikten de här:
Valdistrikt, andel i procent
Västra Göteborg, Styrsö-Köpstadsö, 48,5
Östra Göteborg, Rymdtorget, 55,5
Västra Göteborg, Brännö-Asperö, 55,8
Västra Hisingen, Biskopsgården N, 56,3
Östra Göteborg, Bergsjön Östra, 56,4
Angered, Gårdsten Norra, 58,5
Östra Göteborg, Gärdsmosse, 58,7
Angered, Lövgärdet Centrum, 59,0
Angered, Hammarkullen Centrum, 59,1
Angered, Lövgärdet Nedre, 59,4
Källa: Valmyndigheten
Den sista dagens förtidsröster är inte räknade än. De kan förändra det slutliga valdeltagandet en del, mer i södra skärgården än i andra områden. Det finns också uppgifter om att inga förtidsröster räknats i vallokalerna på öarna. Det verkar märkligt och inte trovärdigt, men om det är så blir valdeltagandet i södra skärgården normalt snarare än lågt.
Om valet i södra skärgården har jag skrivit tidigare:
Kraftigt minskat valdeltagande i Göteborgs södra skärgård
Läs också:
Valet i Göteborgsområdets fiskelägen
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.