Fascismen breder ut sig i världen. Den finns i många olika kulörer. Traditionell fascism som i Italien, Sverige och flera andra europeiska länder. Diktaturer som Kina, Ryssland, Syrien, Azerbajdzjan och en mängd länder i Afrika. Islamister med regeringarna i Afghanistan, Iran och på den Arabiska halvön som de tydligaste exemplen tillsammans med organisationer som Hamas, Islamiska staten, Boko Haram och Hizbollah.
Vidare har vi semidemokratiska länder med fascistregeringar som Ungern och Turkiet, nazister, populister som verkar inom demokratiska system som Trump i USA. Apartheidstater som Israel som dessutom har en traditionellt fascistisk regering idag. Osv.
Alla detta samverkar med nyliberala och konservativa regeringar (inkluderar socialdemokraterna) i många västeuropeiska länder för att göra världen till en mycket sämre plats att leva i. Dessutom gynnar den politik dessa regeringar för den organiserade brottsligheten som också för sitt till för att se till att världen ramlar ner i ett ett jättelikt slukhål som till slut kommer att svälja oss alla.
Västvärldens regeringar ökar klyftorna mellan befolkningsgrupper i de egna länderna. Det skapar oro och våld. De gör inte tillräckligt för att stoppa klimatförändringarna. Något som skapar katastrofer och flyktingar.
Våld
Våldet breder ut sig i form av sprängningar och skjutningar, i form av terrorbombningar, ockupationer och förtryck. Det kan vara gängskjutningar i Sverige, USA, Karibien och Latinamerika, massmord i USA, terrordåd i Belgien och Israel, israeliska terrorbombningar i Gaza och mord av palestinier på Västbanken.
Vidare kan det handla om Azerbajdzjans etniska rensning i Nagorno-Karabach, Turkiets förtryck av kurder och bombningar av kurdiska områden såväl som militärkupper i olika afrikanska länder samt Rysslands anfall mot Ukraina. Marockos ockupation av Västsahara. Med mera.
Dessa krig, kupper, etniska resningar och mord skapar oro och flyktingar. Flyktingar skapar nya konflikter. Vilket skapar mer våld och fler döda Allt detta gynnar fascismen. Det hela har blivit en negativ spiral där det blir värre och värre på alla fronter. Vi dras in i malströmmen och rakt ner i hålet som kan sluka oss alla.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.