Israel dödar flest journalister. Under 2024 har 54 journalister dödats. Men än hälften av dem har dödats i områden där det är en militär konflikt. Allra flest har dödats av Israel i Palestina. 34%, 19 stycken, av alla dödade journalister har dödats av Israel under folkmordet i Gaza. Sen oktober 2023 har 135 journalister dödats i Gaza. Minst 35 av dem i tjänsten varav många i riktade och medvetna attacker. Allt enligt uppgifter från Reportar utan gränser.
Näst efter Palestina är det farligaste lanet för journalister Pakistan. Men Israel är i en klass för sig själv när det gäller att döda journalister.
Fängslade journalister
Även när det gäller fängslade journalister så är Israel ett av världens värsta länder. 41 journalister är fängslade i Israel. Bara Kina och Myanmar (Burma) är värre med 124 respektive 61 fängslade journalister. Vitryssland (Belarus) har nästan lika många fängslade journalister som Israel, 40 stycken. Efter dessa dikaturer följer ytterligare en lång rad diktaturer som bland annat Ryssland, Saudiarabien och Iran. Totalt finns det 550 fängslade journalister.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.