Säpos tillslag kan ha öppnat celldörren för Medin. Turkiska underrättelsetjänsten har under längre tid haft ögonen på UD-diplomaten och PYD-representanten som Säpo frihetsberövade förra veckan. Tillslaget väcker frågor om Säpos inblandning i frigivandet av Joakim Medin.
Dagarna innan Joakim Medin kom hem till Sverige frihetsberövades två personer av Säpo. Den ena var Shiyar Ali, en kurdisk representant för PYD. Den andra en UD-diplomat, vars namn har cirkulerat i Erdoganvänliga medier de senaste dagarna.
PYD är den politiska förgreningen av det kurdiska styret i norra Syrien. Turkiet anser att PYD tillsammans med den militära delen YPG är en förlängning av den terrorklassade organisationen PKK. Andra Natoallierade, så som USA, ser dem dock som en pålitlig partner i kampen mot Islamiska staten. Det gjorde även Sverige fram till att Natoprocessen inleddes då Sverige, något förenklat, bytte sida: Turkiets krav gick inte att gå emot.
Det verkar också ha varit fallet med de senaste gripanden. Fler och fler pusselbitar kan nu läggas ihop som ger en bild av att Säpos agerande bidrog till Medins frigivning.
Säpos inblandning
Vid presskonferensen den 17 maj med utrikesminister Maria Malmer Stenergard, som handlade om Medins frisläppande, nekade hon dock till att sakerna hade med varandra att göra.
– Ibland ser saker ut som att det finns ett samband, även om det egentligen är olika skeenden. Det är klart att jag inte kan spekulera i hur man har resonerat från turkiska myndigheters sida.
Hon sade däremot att det kan vara så att den turkiska motparten kan ha betraktat gripandet som positivt, men det var inget som hon sade sig känna till.
– Det finns ju ett underrättelsesamarbete generellt mellan Turkiet och Sverige. Men jag har ingen kännedom om vad som utbyts i de kontakterna. I de kontakterna jag har haft har det naturligtvis inte förekommit något sådant, sade Malmer Stenergard som underströk att hennes turkiska motpart (utrikesministern) inte framfört några krav.
Senare under förmiddagen höll även Joakim Medin pressträff. Han poängterade att den turkiske utrikesministern Hakan Fidan var säkerhetspolischef 2023 när förundersökningen i Turkiet mot Medin inleddes.
Erdogandockan
Den handlade då om att en grupp aktivister hängt upp en docka förställande Erdogan i en flaggstång utanför stadshuset i Stockholm. Det retade upp presidentkansliet som reagerade kraftigt mot Sverige. Reaktionen kanske inte hade varit så kraftig om det inte varit för en till liten detalj.
Den tionde januari, bara tre dagar innan aktionen vid Stadshuset, publicerade Expressen nyheten att åtalet mot Shiyar Ali skulle gå till rättegång. Han anklagades för grov näringspenningtvätt sedan han hämtat 330 000 euro från den tyska förgreningen av välgörenhetsorganisationen Kurdiska röda solen och fört dem till Sverige.
Pengarna överlämnades i en rosa plastpåse och förvarades sedan på den iransk-kurdiske TV-kanalen Newroz TV (sedermera Aryen TV). Där gjordes ett tillslag av Säpo 2017 som konfiskerade pengarna.
Enligt uppgifter till Blankspot utvisades för övrigt två journalister från Aryen TV från Sverige tidigare i år – visserligen till två andra EU-länder. Kurder som donerat pengar till dem har vittnat om att de fått problem med sina banker, vilket Dagens ETC rapporterat om.
UD-diplomaten
I samma artikel av Expressen står det att UD-diplomaten, var kallad av försvaret att vittna till deras fördel. Hans erfarenhet av humanitärt arbete i Syrien ansågs väga tungt. En källa från polisen sade då till Expressen att Turkiet skulle följa processen noggrant.
– Naturligtvis kommer turkarna bli irriterade om det visar sig att det inte är något brott som har begåtts och det slutar med en frikännande dom. Om det skulle påverka Nato-processen är svårt att säga.
I det statliga turkiska mediet, som kontrolleras av presidentkansliet, skrev deras Sverigekorrespondent samma dag att UD-diplomaten skulle vittna. Korrespondenten hade försökt att nå UD för en kommentar utan resultat.
Den 16 maj i år, ett par dagar efter att UD-diplomaten och Shiyar Ali frihetsberövats, upprepades missnöjet i de turkiska medierna. Det poängterades att Shiyar Ali friats av Nacka tingsrätt i april 2024 och att UD-diplomatens vittnesmål bidragit till det.
Sammankopplat
Även om utrikesdepartementet inte vill koppla frigivandet av Joakim Medin med Säpotillslagen är det mycket som pekar på att så är fallet. Det anser åtminstone experter. I P1 Morgon den 17 maj lyfte Stockholms universitets rektor för Turkietstudier Paul Levin att sakerna verkar sammankopplade.
– Man kan ju notera det märkliga i att Säpo gjorde ett tillslag mot en UD-tjänsteman och en aktivist för YPG, som är den kurdiska milis som Joakim varit nere och skrivit en bok om. Åtminstone er (SR:s) rapportering säger att det finns en koppling till Medin-fallet, och fem dagar senare släpps Joakim Medin.
Ett som är säkert är i alla fall att Turkiet var upprörda över UD-diplomatens försvar som bidrog till en friande dom för Shiyar Ali.
Rasmus Canbäck
Ursprungligen publicerat på Blankspot. Publicerat här enligt licensen CC BY-NC-ND 2.5 SE. Mellanrubriker tillagda.
Läs mer:
- Att Joakim Medin är fri är bra, men …
- Tre experter om fallet Joakim Medin
- Fallet: Joakim Medin
- Medin: Det här stoppar inte min journalistik
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Vi får väl se om de turkiska myndigheterna drar slutsatser av det här. T.ex. att det bara är att fängsla nån svensk turist på falska anklagelser för att få nån turkisk flykting utlämnad.