Prästgårdsängen har förstört Örgryte

Prästgårdsängen har förstört Örgryte. Detta om vi ska tro på vad Hampus Magnusson skriver i ett debattinlägg i GP. I debattinlägget vänder sig Magnusson mot de planer som på att bygga lägenhetsfastigheter vid Sankt Sigfrids plan. Han menar att höga hyreshus skulle förstöra Örgryte. Det är naturligtvi inget annat än dumheter och trams. Miljonprogramsområdet Prästgårdsängen med hyresrätter byggdes på 1960-talet och så vitt jag vet har det inte förstört Örgryte på nåt sätt. Men det är onekligen rejält fult. Det ligger cirka 1000 meter norrut från St. Sigfrids plan.

Prästgårdsängen

Prästgårdsängen. Bild: Mattias Blomgren. Licens: CC BY-SA 4.0

Jakobsdal

Det finns också andra höga hus precis vid Sankt Sigfrids plan. I Jakobsdal. Och det är både hyresrätter och bostadsrätter. De byggdes redan på 1920-talet och 1930-talet. Inte heller de har på nåt sätt förstört Örgryte. Men i motsats till Prästgårdsängen handlar det inte om några fula hus.

Jakobsdal

Jakobsdal vid Sankt Sigfrids plan. Okänd fotograf

Stora Torp

Dessutom finns det höga hus vid Stora Torp och på det gamla Ekmanska sjukhusets tomt ligger cirka 1000 meter åt öster från St Sigfrids plan. Dessa hus byggdes på 2020-talet respektive 2010-talet. Inte heller de husen har på nåt sätt förstört Örgryte även om de stora husen vid Stora Torp är obehagligt mörka och ganska fula. Husen på Ekmanska sjukhusets tomt är däremot rätt fina.

Stora Torp

Stora Torp. Okänd fotograf

Cirka 1000 meter västerut från St. Sigfrids plan finns flera stycken jättehöga hus. Gothia-tornen. Också de rätt fula. Trots sin närhet till Örgryte har höjden på dessa hus inte heller förstört Örgryte.

Sammantaget kan vi konstatera att det finns många höga hus i Örgryte eller dess närhet. De har inte påverkat Örgryte på nåt negativt sätt överhuvudtaget. Örgryte är en välfungerande stadsdel även om det funnits höga hus med hyresrätter i stadsdelen sen 1920-talet. De flesta stadsdelar med hyresrätter i Göteborg är just det. Trygga och välfungerande. Det är uppenbart att Hampus Magnusson i sitt debattinlägg snackar skit.

Dessutom vet vi att socialt blandade områden är tryggare för alla och dessutom medverkar de till att samhället i sin helhet blir tryggare. Och Örgryte med stadsdelar som Jakobsdal, Bö, Skår, Prospect Hill. Överås, Prästgårdsängen, Kärralund, Stora Gårda, Skår och Torp är både en stadsdel med blandad bebyggelse och ett tryggt område. Det skulle bli ännu bättre med fler hyresrätter.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.