Enkelt att minska de sociala mediejättarnas makt. De sociala mediejättarna styr vad vi ser i våra social medier genom algoritmer som gynnar vissa sorters innehåll som de kan tjäna pengar på. Känslomässiga inlägg gynnas på faktamässiga inläggs bekostnad.
Det leder till att högerextremister, vaccinationsmottsåndare, klimatförnekare och andra faktaresistenta galenpannor gynnas. Situationen förstärks och försämras av att högerextremister och olika stater har armére av falska konton, så kallade trollkonton. De förstärker de budksap de vill sprida genom gillanden och återpostningar.
Det i sin tur gör att stora språkmodeller (LLM), det vi idag kallar AI, också ger felaktiga svar och förvanskar verkligheten så att samma knäppskallar gynnas. Sociala medier blir därigenom sämre och sämre. Detta är grundproblemen med sociala medier och de budskap som slår igenom där.
Politisk styrning
Dessutom kan vi lägga till att social medier medvetet missgynnar politiska budskap som går emot deras ekonomiska intressen. Det missgynnar pro-palestinska budskap och vänsterbudskap på ett medvetet sätt. Dels direkt genom censur och ingrepp, dels genom algorimter som motverkar politik, dvs politik som ifrågasätter det rådande. Politik som gynnar de rådande förhållanden anses inet vara politik. Så högerbudskap och högerextremism gynnas på många olika sätt.
Lösningen heter inga algoritmer
Men det finns enkla lösningar. Det finns sociala medier utan algoritmer. Social medier som är neutrala. Någar exempel på det är Fediversum (Mastodon med mera) och Bluesky. Det som behövs är att myndigheter lämnar plattformar som X, Facebook, TikTok, Instagram etc och istället använder sociala medier som är neutrala och där användarna själva bestämmer vad de vill se.
Bluesky är i det avseendet dock sämre än Mastodon och alla andra program i Fediversum. Detta då Bluesky i praktiken är centraliserat och kontollreat av ett företag som kommer att behöva gp med vinst. De använder sig redan idag av politiskt styrning. De rättar sig efter diktaturer och företag. De missgynnar oppositionen i vissa länder och de accepterar transfobiska kampanjer.
I den decentraliserade värld som är Fediversum finns inget sånt. Där kan ingen stat och inget företag styra.
ID-kontroller och avlyssning löser inte problemen
De förslag som de etablerade partierna lägger fram löser inga av de problem som finns med sociala medier. Algoritmerna blri kvar. Storföretagens kontroll blior kvar. Varken avlyssning (chat control) eller id-kontroller och åldersrgränser kan lösa problemen. Trollarméerna kommer ändå att finnas, algoritmerna som skapar problemen kommer att finnas kvar och det kommer att vara möjligt att kringgå ID-kontrollerna och andra liknande åtgärder. De som gynnas av den typen av åtgärder är storföretag, skurkstater med trollarméer och kriminella. De kommer att dominera vad som syns på sociala medier i större utsträckning än idag.
Och kom ihåg att Sverige ensamt eller ens EU ensamt kan driva igenom ID-kontroller och ett avskaffande av anonymiteten på nätet. Det fungerar inte. Storbolagen skiter fullständigt i vad Sverige säger. Och de behöver i många falla inte heller bry sig om EU. Dessutom fgår det alltid för en användare att låtsas att den befinner sig i nåt annat land genom användning av VPN-tjänster. Svenska ID-krav blir därför helt meningslösa. Och i Fediversum är det inte ens tekniskt eller praktiskt möjligt.
Så om folk och myndigheter istället gick över till att använda Mastodon istället för X, Pixelfed istället Instagram, Peertube istället för Youtube eller Twitch. Mobilizon istället för Facebook Events, Friendica istället för Facebook, Loops istället för TikTok och Bookwyrm istället för Goodreads skulle många problem lösas automatiskt utan ID-kontroll och avlyssning, algoritmer och politisk styrning. Fediversum istället för storföretagens sociala medier är det som löser problemen.
Läs mer:
- Problemen med centraliserad programvara
- Fascism, repression och kontroll är ingen lösning
- När strukturen formar hatet – en tanke om en avgång
- Det torg som kunde bli – Internet och fediversum
- Från digitala tivolin till demokratiska allmänningar
- Ett socialt nätverk kontrollerat av användarna
- Det offentliga samtalet har gått sönder
- Ett socialt nätverk kontrollerat av användarna
- Det torg som kunde bli – Internet och fediversum
- Varför Bluesky är sämre än Fediversum
- Fediversum blir allt mer decentraliserat
- Skaffa ett konto i Fediversum men inte på mastodon.social
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
