Den människofientliga inhumana politik som gynnar de rikaste av de rika som den borgerliga regeringen för, får allt fler människor att vända sig bort. Därför minskar stödet för regeringen i opinionsundersökning efter opinionsundersökning. Alla regeringspartier förutom kristdemokraterna får minskat stöd. I oppositionen ökar främst socialdemokraterna och miljöpartiet medan vänsterpartiet står och stampar. Som det nu ser skulle socialdemokraterna kunna bilda regering med bara miljöpartiet och vänsterpartiet behövs inte för den sakens skull, något som SVD:s Per Gudmundson också konstaterar.
Frågan är då varför vänsterpartiet inte kan skapa ett ökande opinonsstöd för sig själva. Min uppfattning om det är att vänsterpartiet inte har nån egen politik. Allt man gör relateras till socialdemokraterna och vänsterpartiet har istället för att skapa en egen politik blivit ett mindre sosseparti. Finns det två identiska partier så kommer de flesta helt naturligt att stödja det större, dvs socialdemokraterna. En som är inne på exakt samma linje är America Vera-Zavala i Flamman som bl.a skriver:
Regeringsfrågan, där Lars Ohly och Jenny Lindahl Persson både under valrörelsen och efteråt gjort regeringssamverkan till en politisk fråga. Vänsterpartiet vill ha en ministerpost. Då Schyman och Lönnroth i mycket vagare ordalag gick ut och tyckte detta på sin tid, och då med tredubbla opinionssiffror, blev det en faslig kritik. Nu har det helt plötsligt blivit vår politik.
//
Jag anser att v i alltför stor utsträckning har blivit mini-sossar och kopierat det stora partiet både i den interna kontrollen och visionslösheten. Därför är det också logiskt att v i valrörelsen 2006 inte lyckades entusiasmera, väcka intresse eller debatt. Socialdemokratin har liksom vänsterpartiet upprepat att allt är bra och läget under kontroll, när alla kunnat se att det är tvärtom.
Det finns mycket som händer i Sverige och i världen som pekar på behovet av en ny vänster. I Sverige handlar det om högerns framfart, om korruption bland makthavare och näringsliv. I världen är Latinamerika en symbol för en vänster som lyckats förnya sig, vitalisera sig och komma igen. Där förs det diskussioner om deltagande demokrati och folkrörelser pekar ofta på behovet att både ta makten och förändra makten.
Hon har naturligtvis också rätt i att det behövs en ny vänster, en ny bred och modern vänster. Ett sånt som finns i många länder och som håller på att skapas i Frankrike, med Socialistiska Partiets systerparti LCR som ledande kraft.
Skandalen i Sverige är att trots att högerpolitiken är extremt illa omtyckt finns det egentligen inget vänsteralternativ. För socialdemokraterna stöder i allt väsentligt samma politik som borgarna för. Vänsterpartiet borde kunna formulera en annan politik. En vänsterpolitik som kan locka en del av alla de människor som vill se ett annat Sverige. Ett Sverige för alla människor, inte ett land bara för de rika. Ett Sverige där fattiga, arbetslösa, sjuka och arbetare har samma rättigheter och möjligheter som de rika.
Stödet för borgarna backar. Men stödet flyttas till två andra partier, socialdemokraterna och miljöpartiet, som i allt väsentligt kommer att föra en likadan politik. Det är skrämmande.
Intressant?
Bloggat: Jinge, Feministisk vänstertjej, Fredrich Legnemark, Björnbrum, Knapsu, Kaj Raving, Claes Krantz, Kärlek och socialism
Borgarmedia: DN1, SVD1, DN2, DN3
Andra bloggar om: Alliansen, Kristdemokraterna, Socialdemokraterna, Per Gudmundson, America Vera-Zavala, Vänstern, Vänsterpartiet, Regeringen, Opinion, Opinionsundersökning, Politik, Samhälle
Relaterat:








