Att stänga ute sverigedemokraterna (SD) från utskotten är kontraproduktivt och som jag ser det också odemokratiskt. SD har blivit invalda i riksdagen. Det är enligt min åsikt ett rasistiskt, fascistiskt och odemokratiskt parti, men likväl har folk röstat på dem. Då ska de också ha plats i riksdagens utskott. Det är så vår demokrati ska och bör fungera.
Att utestänga dem ur utskotten får minst två konsekvenser. De kommer att exploatera sin självpåtagna och felaktiga roll som offer. En del folk som röstat på SD ser dessutom sig själv som offer för en felaktig invandringspolitik som kastat dem ner i fattigdom. SD kan då utnyttja ett utetsängande från utskotten för att verkligen visa hur utestängda och illa behandlade de är. Precis som de som röstat på partiet. Det blri en känslomässig överensstämelse mellan folks upplevda problem och partiets påstådda utanförskap och särbehandling som ju i och med en utestängning från utskotten också kan bevisas.
Vidare kommer de att kunna ägna all tid i riksdagen åt att använda den som en tribun för att föra ut sin rasistiska, främlingsfientliga, arbetarfientliga och kvinnofientliga politik. De får all tid i världen och stora möjligheter att agera populistiskt i stor skala.
Därför komemr en utestängning eller en blocköverskridande överenskommelse att leda till att SD växer och vi kan utgå från att de i så fall kommer att få omrkign 15% av rösterna i nästa väl. All erfarenhet från andra länder visar att det går så här om de inte behandlas som alla andra partier i valda församlingar.
Som jag skrev i mitt inlägg om blocköverskridande överenskommelser:
Istället för att SD:arna lämnas fria och utanför utskott och liknande ska de självklart få de platser som de enligt valresultatet är berättigade till. Det är bästa sättet att hantera dem. Lämnas de utanför utskotten får de fritt utrymme att använda riksdagen som en tribun för sin rasism och sin islamofobi. Ge dem inte den chansen. Dessutom kan de spela på sin förmenta stataus som utanför och bojkottade.
Ta dem på allvar, men ta inte deras åsikter på allvar utan bekämpa åsikterna. Ingen anpassning till deras agenda och ingen tolerans mot rasistiska förslag. Däremot tolerans och respekt för de enskilda riksdagsmännen och för deras väljare. Ingen respekt för rasism, men respekt för demokratin. Isolera SD:s åsikter, isolera inte dem. Därför gillar jag inte heller uthängningen av en del av deras väljares namn på nätet och jag tar starkt avstånd från hot mot enskilda.
SD kan inte bekämpas med byråkratisk och demokratiskt tveksamma metoder. De måste bekämpas politiskt. Med en politik för minskade löneklyftor, med en politik för fler arbeten, med en politik för kortare arbetstid, med en politik för solidaritet. Inte med fortsatt osolidarisk nskärnings- och privatiseringspolitik som leder till ökade klyftor och ökat stöd för partier som presenterar enkla lösningar på alla komplicerade problem så som SD gör. De föreslår egentligen samma lösning på alla problem faktiskt. Något som jag tror att de flesta inser är totalt orealistsikt och felaktigt.
I andra sammanhang kan däremot isolering och utfrysning vara en fungerande metod, men det är en annan historia som jag skrivit om på annat håll och därför inte tar upp här (vill ni kommentera detta så gör det på inlägg som handlar om det).
Intressant?
Bloggat: Annarkia, Röda Malmö, Jinge, Tänkvärt,
Borgarmedia om valet: DN1, 2, 3, 4, GP, EX1, 2, HD1, 2, 3, BLT1, 2, AB1, 2, 3, Ttela1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Riksdagen, Riksdagsutskott, SD, Utfrysning, Isolering, Rasister, Fascister, Sverigedemokraterna, Demokrati, Rasism, Fascism, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Jinge.se » Gatans Parlament vann valet!
Pingback: Bekämpa Sverigedemokraterna politiskt inte byråkratiskt « Jöran Fagerlund
Pingback: Att bekämpa rasism och rasistiska partier | Svensson