Mubarak ställer ut löften om reformer

Mubarak och hans nya regering försöker nu blidka opinionen genom att ställa ut löften om reformer och om fler jobb. Sådant kan fungera, det fungerade vid svenska revolutionen 1917 och det har fungerat vid många andra tillfällen. Om det kommer att få nån effekt i Egypten är väl tveksamt men det återstår att se.

Samtidigt talade ElBaradei igår till de demonstrerande folkmassornaBefrielsetorget i Kairo. Han mätte av stort jubel. Situationen i Egypten är nog inte uppklarad än på länge. kaoset och våldet lär nog fortsätta ett tag till.

Intressant?
Bloggat: B & P, Flute, Jinge, Per Björklund,
Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , , , ,


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

3 svar på “Mubarak ställer ut löften om reformer”

Kommentarer är stängda.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)