I Finland och Baltikum är företaget Finnkino den största biografkedjan med sammanlagt 24 biografer. Finnkino ägs av det svenska riskkapitalbolaget Ratos, en gång i tiden ett helt vanligt investmentbolag. Ratos har nu också köpt majoriteten i svenska SF Bio med 43 biografer i Sverige.
Finnkino och SF Bio ska slås ihop till ett gemensamt bolag med Ratos som ägare av 60% av aktierna och Bonnierkoncernen som tidigare ägde SF Bio av 40%. Ratos och Bonnier äger sen tidigare företaget Bisnode tillsammans.
Ratos är som alla private equity-företag ingen långsiktig ägare utan brukar sälja sina aktieinnehav efter i snitt 8 år så om inte alltför länge kommer det säkert att ske nya saker i den svenska och nordiska biobranschen.
Både Ratos och Bonniers domineras av två gamla svenska finansfamiljer, två av de 15 familjerna i C.H. Hermanssons kända böcker från 1960-tal och 1970-talet samt i statliga utredningar från samma tid. Söderberg respektive Bonniers.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Finnkino, SF Bio, Ratos, Bonniers, Söderberg, Bonnier, Ekonomi, Sverige, Finland, Baltikum, Samhälle
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.