Åtal för ekonomisk brottslighet. Åklagare har väckt åtal vid Södertörns tingsrätt mot fyra personer misstänkta för inblandning i flera fall av ekonomisk brottslighet i ett företag med koppling till ett tidigare omfattande miljöbrottsåtal.
Åtalen som lämnats in avser grova bokföringsbrott, medhjälp till grova bokföringsbrott, grov trolöshet mot huvudman samt grov oredlighet mot borgenärer. Brotten gäller händelser som skett i företaget under räkenskapsåren 2018, 2019 och 2020.
– När det gäller bokföringsbrotten så handlar det framför allt om att oriktiga fakturor bokförts och att privata kostnader bokförts som affärshändelser i bolaget. Jag menar också att en eller flera av de som nu åtalats, i årsredovisningarna för åren 2018 och 2019, redovisat ett resultat och eget kapital som varit väsentligt högre än det verkliga, säger kammaråklagare Anders Gustafsson i ett pressmeddelande.
De som är misstänkta för brott är Fariba Vancor (tidigare känd som Bella Nilsson och VD för NMT Think Pink), hennes tidigare man Thomas Nilsson, företagaren Leif-Ivan Karlsson (VD för Think Pink under en period) samt en man som agerat som konsult för företaget. Ytterligare en man, som har agerat konsult för företaget, misstänks för grovt bokföringsbrott.
Läs mer:
- 11 personer åtalade för grova miljöbrott
- Prisade företagare misstänkta för grovt miljöbrott
- Fyra män dömda till fängelse för miljöbrott
- Hovrättsdomar mot fyra personer för grova miljöbrott
- Sopmaffian i Sverige växer
- Flyktingprofitör häktad för ekonomiska brott
- Skjutning och polisinsats i Strängnäs
- Foxmannen i Strängnäs – välfärdsbrott och knark
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Ett svar på “Åtal för ekonomisk brottslighet i företag kopplat till miljöbrottsåtal”
Kommentarer är stängda.