Inget prövningstillstånd för känd författare

Inget prövningstillstånd för känd författare. Högsta domstolen har inte meddelat prövningstillstånd i ett uppmärksammat mål om grovt skattebrott med mera. Det innebär att hovrättens dom står fast.

Två makar, en av dem författaren Håkan Nesser, dömdes av hovrätten till fängelse i 1,5 år för grova skattebrott. Domen gällde att de tillsammans ha fört ut nära 15 miljoner kronor ur bolag på Malta utan att redovisa utdelningarna för Skatteverket. Håkan Nesser och hans partner menar att det var ett misstag som rådgivaren gjorde och han är oskyldig. Samtidigt medger paret att de lämnat oriktiga uppgifter till Skatteverket. Men då det enligt dem inte skett uppsåtligen borde de därmed inte bör dömas för skattebrott.

Hovrätten dömde dem ändå på grund av att de varit likgiltiga inför utförelsen av pengarna och dörmed har de ett så kallat likgiltighetsuppsåt. Makarnas rådgivare har för sin del dömts för medhjälp till skattebrott. Makarna och rådgivaren överklagade hovrättens dom.

För att Högsta domstolen ska pröva ett överklagande av det här slaget krävs prövningstillstånd. Högsta domstolen har gått igenom materialet i målet: De har ommit fram till att det inte finns skäl att meddela prövningstillstånd. Högsta domstolens beslut innebär att målet inte tas upp till prövning. Hovrättens dom står därmed fast.

Om Högsta domstolen och prövningstillstånd

Huvudregeln är att Högsta domstolen bara ger prövningstillstånd om Högsta domstolens dom eller beslut kan få betydelse som prejudikat, det vill säga ge vägledning för hur domstolarna ska bedöma liknande fall (prejudikatskäl). Något förenklat kan detta sägas innebära att det ska finnas ett behov av att Högsta domstolen ger svar på oklarheter i lagstiftningen eller hur den ska tillämpas i vissa typfall.

Prövningstillstånd får dessutom meddelas i vissa undantagsfall, närmare bestämt om det finns synnerliga skäl för en prövning. Detta tar framför allt sikte på resningssituationer eller där en domstol har begått ett grovt fel när den handlagt målet eller ärendet. Det är alltså en säkerhetsventil som ska användas i rena undantagssituationer.

Högsta domstolen ger endast en generell motivering till varför prövningstillstånd inte beviljas i ett enskilt fall.

Högsta domstolen får in drygt 9 000 överklaganden per år som kräver prövningstillstånd. Av dessa får drygt 100 prövningstillstånd.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.