Obegripligt socialt medieinitiativ. Jag har nåtts av flera inlägg på sociala medier om nåt obegripligt initiativ till ett nytt socialt medium för Europa som ska kallas W. Jag har tagit alla inläggen om det som ett skämt men då jag bara få allt fler inlägg så har funnit en anläggning att kommentera det hela även om jag fortfarande ser det som nåt hel befängt och oseriöst. Om det nu inte bara är ett enda stort skämt.
MTG och We Don’t Have Time
Men det verkar faktiskt vara på allvar. Det är ett rent kommersiellt projekt lanserat av det svenska medieföretaget MTG som tidigare satsat hårt på dataspelsföretag och esport. DMTG ägde tidigare ESL med bland annat Dreamhack men det ägs numera av Saudiarabiska staten. Störste ägare i MTG är det tyska bolaget EHM Holding GmbH och andra stora ägare är Active Ownership Corporation Sarl i Luxemburg, Handelsbaken och Nordea. Styrelsen består av Simon Duffy (ordförande), Gerhard Florin, Liia Nõu, Chris Carvalho, Anna Zeiter, Dylan Collins och Florian Schuhbauer. Anna Zeiter var den som presenterade initiativet.
I Sverige finns redan ett bolag med namnet W Social AB som är knutet till We Don’t Have Time AB som ägs av WeDontHaveTime Foundation. Ingmar Rentzhog och David Olsson sitter också i styrelsen för W Social AB och förstås i stryelsen för We Dont Have Time AB. I bägge styrelserna har de sällskap av Mats Pellbäck Scharp. We Don’t Have Time driver en social medieplattform inriktad på klimatfrågan, Den går inte att besöka med hjälp av en webbläsare utan bara via en app och känns inte heller speciellt förankrad någonstans. Även We Don’t Have Time hör till de som stpr bakom W Social.
W Social lanserades på World Economic Forum (WEF) i Davos, dvs ett möte för världens elit. Bara det ger initiativet en extremt liten chans att lyckas. Dessutom är det meningen att den som vill ha ett konto på sajten måste identifieras sig med foto-id. Det ska ha åldersgränser från början. Det verkar som om de tänkta att W Social ska ha Chat Control som en del av sin funktionalitet. Chansen att det ska bli nåt intressant är nästan obefintlig. Men det kan säkert få en del användare ändå.
Fediversum
Dessutom finns det redan europeiska alternativ som har den stora fördelen att de inte kontrolleras av storföretag, har lanserats av personer aktiva på sociala medier och internet. Dessa sociala medier kontrolleras av användarna och har användare i hela världen. De är baserade på internetstandarder och kan inte kontrolleras av stater eller storföretag. Fediversum kallas detta nätverk och den mesta kända programvaran är Mastodon. Men de vanligaste programvarorna är WordPress (som används av mer än 40% av världens webbsajter) och Ghost. W Social är de europeiska storföretagens initiativ och det tycks ha en enormt dålig förankring inom EU och på internet. EU har delvis finansierat stora delar av Fediversum såsom Mastodon, Pixelfed och Peertube med mera.
EU och EU:s invånare skulle gynnas av en fortsatta satsning på Fediversum istället för på ett märkligt och dåligt förankrat initiativ från storkapitalet som dessutom saknar skydd för personlig integritet liksom skydd från övervakning.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

https://blog.zaramis.se/2026/01/22/obegripligt-socialt-medieinitiativ-w-social/
Fjärrsvar
Ursprunglig URL för kommentaren
Din profil