Att vara emot sionism är inte att vara mot judar. Sionism är en nationalistisk och rasistisk ideologi som skiljer på folk och folk. Israel är en kolonial stat där sionism är den styrande ideologin och alltid har varit det. Tidigare ofta i en socialdemokratisk tappning men numera i huvudsak i en fascistisk version.
Sionismen i Israel har lett till att den ursprungliga befolkningen i området fördrivit och förtrycks. Det har lett att de med judisk religion har fler rättigheter än muslimer och kristna med palestinsk bakgrund. Det har lett till att Israel är en apartheidstat där folk skiljs fårn folk och tilldelas olika rättigheter och skyldigheter.
Kritik av sionism, antisionism, är en kritik av den ideologi som skapar den koloniala apartheidstaten Israel. Det är ingen kritik av judendom och ingen kritik av judar. Det är med andra ord ingen antisemitism. Men i media idag hävdar en del sionister att antisionism är samma sak som antisemitism. Men antisemitism är rasism mot judar och inte på nåt sätt samma sak som kritik av den nationalistiska och rasistiska ideologin sionism. De allra flesta judar jag känner är inte sionister utan delar kritiken av Israel och sionismen. Och jag känner även judar som är sionister men ändå kritiserar staten Israel som de menar missburkar den sionistiska ideologin.
Kristna sionister
Många av de som kritiserar antisionister och menar att det är samma sak antisemitism är kristna sionister. Kristen sionism som är vanlig inom pingströrelsen stöder Israel av rent rasistiska skäl. Deras grundåsikt är att alla judar måste flytta till Israel för annars kommer Kristus inte att återvända till jorden. av dessa skäl måste judarna bort frän alla andra länder. Detta är inget annat än ren rasism. Kristna sionister är helt enkelt rasister.
Förresten tycker jag ni kan läsa min systers bok, Alla röster, alla ljus. Det är en bok som handlar om mina förfäder i Bermondsey i London och i Göteborgs judiska kvarter. Om arbetarklassen i sydöstra Lodon och Göteborg.
Läs mer:
- De som är antisemiter
- Vad som är antisemitism
- Det är inte antisemitism
- Det är inte antisemitism – 2
- Jerusalemdeklarationen (på svenska)
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Det fascinerande är att under mellankrigstiden sammanföll sionism och antisemitism ganska ofta. Antisemiter tyckte det var helt riktigt att alla judar skulle flyttas till Palestina så man blev av med dem. Det var t.ex. nazisternas åsikt, tills det visade sig ligga utanför deras förmåga. Det var då ”slutlösningen” blev aktuell.