Tidskriften Fokus har listat vad de anser vara de 100 mäktigaste makthavarna i Sverige. Min uppfattning är att de underskattar den ekonomiska makten och hur politikerna faktiskt tjänar de stora kapitalintressena. Den mäktigaste personen och den mäktigaste i regeringen är finansminister Anders Borg anser Fokus. Därmed pekar man i alla fall i rätt riktning. Makten i ett kapitalistiskt samhälle finns i pengarna. Och naturligtvis tillhör många i regeringen de mäktigaste personerna i Sverige. Men tidningen överskattar deras makt i samma utsträckning som man underskattar kapitalisternas makt. På samma sätt överskattar man också fackligt förtroendevaldas makt.
Den förste näringslivsföreträdaren kommer först på 12:e plats och är dessutom en springpojke åt den verkliga ekonomiska makten. Det är Urban Bäckström, VD för Svenskt Näringsliv. Den kanske allra mäktigaste i svenskt näringsliv och i Sverige, Jacob Wallenberg, kommer först på 23:e plats. Han är också den förste representanten på listan för en av de 15 familjerna, Wallenbergs. Utöver detta finns det ytterligare 1 representant för Wallenbergs på listan, kusinen Marcus Wallenberg. Andra familjer som är representerade är Ax:son Johnson, Antonia Ax:son Johnson finns på 25:e plats, Douglas, Bonnier, Kamprad, Lundberg och Stenbeck. alla utom Wallenbergs representeras bara av en person på listan.
Fokus uppvärderar alltså springpojkarna i organisationer och regering och nedvärderar de verkliga makthavarna, kapitalisterna. På det sättet förmörkar man och döljer vilka som verkligen har makten i samhället.
Intressant?
Bloggat: Röda Malmö,
Borgarmedia: AB, DN1, SVD1, SVD2,
Läs även andra bloggares åsikter om Fokus, Makthavare, Anders Borg, Wallenberg, Jacob Wallenberg, Kapitalism, Ekonomi, Demokrati, Politik, Samhälle
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
5 svar på “De 100 mäktigaste och de 15 familjerna”
Kommentarer är stängda.