En tidigare folkpartistisk politiker i Öckerö kommun var tidigare misstänkt för grova brott. han har nu friats helt från misstankarna om inblandning i en ekobrottshärva och kan istället ha varit ett brottsoffer i densamma:
– De båda är fortfarande aktuella. Däremot är politikern, som vi bedömer det nu, totalt oskyldig, konstaterar vice chefsåklagare Lars Lithner.
47-åringen, som initialt var misstänkt för grovt skattebrott, sitter idag häktad. Han anklagas även för ett grovt bedrägeri, där kommunpolitikern är målsägande.
– Enligt vår arbetshypotes har mannen från Öckerö blivit lurad till att transferera pengar till 47-åringens privata konto i förhoppningen att överföringarna skulle kunna lösa någon typ av tvist, förklarar Lars Lithner.
Tillsammans med 47-åringen så är en kvinna också misstänkt för brott. Hon har tidigare suttit i styrelsen för ett av politikerns bolag. Kvinnan misstänks för grovt penninghäleri.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Politiker, Ekobrott, Brott, Ekonomi, Öckerö, Samhälle
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
