Polisens rapport om kriminella nätverk i Stockholm kom ut i oktober. Fast ingen verkar ha läst den. Polisen inkluderar supportergäng, fotbollsfirmor, islamister, högerextremister inklusive nazister och vänsterextremister bland de kriminella gängen. Det är inget annat än dumheter.
Nazister, andra högerextremister, fotbollshuliganer, fotbollsfirmor och vänsterextremister ingår inte i och är inte kriminella gäng och nätverk. Dessutom hittar polisen på nätverk som inte finns. Rapporten betsår av påhitt och lögner.
Journalisterna verkar inte har läst rapporten. De som läst den ifrågasätter ingenting. Det handlarom dålig journalistik och faktisk också lögner när en gammal rapport påstås vara ny.
Sanningen är nog att det inte finns fler än cirka 30 kriminella nätverk i Stockholmsområdet om vi håller oss till en vid definition. I Göteborg finns det cirka 15. Rapporten är helt enkelt inte värd pappret den är skriven på.
Läs mer:
- Gängland Stockholm – Rinkeby
- Gängland Stockholm – Hässelby och Vällingby
- Gängland Stockholm – Vårby gård
- Gängland Stockholm – Åkersberga
- Gängland Stockholm – Hallonbergen
- Gängland Stockholm – Botkyrka
- Gängland Stockholm – Bredäng
- Gängland Stockholm – Sollentuna/Tureberg
- Gängland Stockholm – Sollentuna/Edsberg
- Gängland Göteborg – Biskopsgården
- Gängland Stockholm – Östberga
- Gängland Stockholm – Bro
- Gängland Stockholm – Hagsätra
- Gängland Stockholm – Vinsta
- Gängland Stockholm – Husby
- Gängland Stockholm – Täby
- Gängland Stockholm – nätverk Tyson
- Gängland Stockholm – Märsta
- Att det skulle finnas 50 kriminella gäng i Stockholm är dumheter
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.