Frikännande dom för mord i parkeringshus

Frikännande dom för mord i parkeringshus. Malmö tingsrätt har frikänt den man som åtalats för mordet i Ica Maxis parkeringsgarage på Cypressvägen i Hindby, Malmö. Den man som åtalats som medhjälpare dömdes inte heller för inblandning i skjutningen. Den sistnämnde dömdes däremot för grovt vapenbrott till fängelse i två år.

På kvällen den 20 juni 2023 sköts en man, Taha Ali, till döds i en bil som stod parkerad i Ica Maxis parkeringsgarage på Cypressvägen i Malmö. I bilen fanns även mannens ettåriga barn som av ren tur klarade sig utan fysiska skador.

Åklagaren åtalade två män för inblandning i mordet. En 30-årig man, Om@r F@lck B@jr#c, åtalades för mord, försök till mord och grovt vapenbrott. Han kan ha haft ett förlfutet i M-falangen i Malmö. En 29-årig man, D@nn# N0rd#n, åtalades för medhjälp till mord, medhjälp till försök till mord och grovt vapenbrott.

Det står klart att det varit fråga om ett uppsåtligt dödande av mannen i bilen. När det gäller det påstådda mordförsöket mot barnet bedömde tingsrätten att att gärningsmännen utifrån den bevisning som tingsrätten tagit del av inte ens insett att det fanns ett barn i bilen.

– Den bevisning som lagts fram i målet är enligt tingsrätten sammantaget mycket besvärande för 30-åringen. Det går dock inte att bortse ifrån att det kan ha varit fråga om två andra personer som avlossat skotten och att 30-åringens eventuella inblandning har inskränkt sig till andra åtgärder, säger rådmannen Sandra Ahrén i ett pressmeddelande.

Tingsrätten frikände alltså 30-åringen från samtliga åtalspunkter.

Vapenbrott

Inte heller beträffande 29-åringen bedömde tingsrätten att hans inblandning vid skjutningen var ställd bortom rimligt tvivel. Han frokändes därför i de delar av åtalet som avsåg skjutningen i parkeringshuset.

Tingsrätten dömde dock 29-åringen för grovt vapenbrott. I hans mobiltelefon fanns flera filmer på pistoler. Tingsrätten ansåg att det var bevisat att det handlade om skarpa vapen och att det är 29-åringen som spelat in vissa av filmerna. Tingsrätten bedömde att bevisningen sammantaget är sådan att det är ställt bortom rimligt tvivel att 29-åringen hanterat två av pistolerna på ett sätt som innebär att han ska dömas för grovt vapenbrott till två års fängelse.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.