Den spanske kungen, representerande ett odemokratiskt styrelseskick, en rest av ett feodalt system där man ärver sin titel och sin position kunde inte hålla sig när den demokratiskt valde presidenten Hugo Chávez talade på det ibero-amerikanska toppmötet.
Det finns mängder av liberala kommentatorer som har svårt att acceptera en demokratiskt vald president som Chavéz, därför att han representerar en politik som de inte gillar. Vi lär få se en mängd kommnentarer kring Venezuelas president där dessa kritserar Hugo Chávez och berömmer den odemokratiska feodala kvarlevan för det som hände på toppmötet i Chile.
Däremot kommer vi förmodligen inte se en enda av dem kritisera den spanske kungens odiplomatiska och argsinta beteende. Inte heller kommer vi att få se dem kräva ett övergivande av monarkin , varken i Sverige eller Spanien. Trots att det är odemokratiska feodala kvarlevor. Istället kommer de att oja sig över en demokratiskt vald president och försöka framställa honom som odemokratisk. De kommer att kalla honom för diktator och mycket annat.
Andra bloggar om: Hugo Chávez, Evo Morales, Demokrati, Monarki, Feodal kvarleva, Spanske kungen, Juan Carlos, Venezuela, Spanien, Politik
Relaterat:









Pingback: Svensson » Blog Archive » Respekt för demokrati
Pingback: Svensson » Blog Archive » Bloggåret 2007