Jag gjorde Humanisternas test som de har på sin hemsida i samband med sin kampanj om gud, mot gud eller hur man nu ska uttrycka det. Jag blev sådär 90% humanist och de ville att jag skulle bli medlem. För mig kändes dock testet ungefär som ett facebook-test. Nn vet , en sådan test där en fråga om Coldplay och din musiksmak avgör om du är 65% Gay eller 80% gay. Inte speciellt seriöst alltså.
Nog för att jag atiets ch nog för att jag delar väldigt få filsosofiska och politiska uppfattningar om existensen och livet med fundamentalistiskt religiösa. Men samtidigt är det ju så att de flesta religiösa jag känner, vare sig de är kristna, judar, hinduer, buddhister eller muslimer delar många grundläggande värden med mig, ja i själva verket delar de mycket fler värderingar och uppfattningar med mig än med mer fundamentalistiska utövare av samma religioner. Ofta är det bara gudsstron som skiljer oss åt rent åsiktsmässigt.
Självklart har jag stött på andra religiösa också. En gång när jag var i synagogan stötte jag exempelvis på en man som ifrågasatte min rätt att vara där och princip uttalade en misstanke om att jag skulle utföra nån form av politiskt attentat. Denna man är en troende jude med en så fanatisk syn på Israel och Palestina och judarnas utvaldhet som folk att det oftast är helt omöjligt att diskutera med honom. Han har så att säga alltid taggarna ut.
Under min uppväxt fanns det gott om folk som var mycket djupt religiösa, eller ska man säga att de kanske främst var måna om att visa religionen utåt. Det fanns många kvinnor som hade ”hijab” och heltäckande kläder där man inte visade mer än ansiktet och händerna. Förstås vanligast bland de gamla, men det fanns även längre ner i åldrarna. Det handlar i detta fall om konservativt religiösa kristna i Bohuslän, där jag växte upp på en liten ö. Burket av heltäckande kläder och sjal försvnn gradvis under min uppväxttid på 1950-talet och 1960-talet. Dessa religiösa kristna människor accepterade inte heller dans, kortspel eller andra ”syndiga” saker. Kort sagt begränsade man livet för människor genom diverse absurda och konstiga påbud.
Men genom att jag växt upp i denna miljö och genom att jag känner många troende kristna och judar som inte uppvisar några likheter med min barndoms konservativa kristna så inser jag att tro och religion kan var extremt många oliak saker. Jag accepterar att folk tror, vill tro och/eller behöver tro på en gud. Men det betyder inte att jag vill att samhället ska ha religion eller religiösa normer som någon del av själva samhällsuppbyggnaden eller strukturen. Inte alls. Jag vill att ett samhälles uppbyggnad ska vara helt skiljt från religiösa föreställningar och religioners inverkan. Jag ser också det som den största garanten för religionsfrihet. Dvs en sekulär stat är bästa möjligheten för att alla religioner ska kunna få lika behandling.
Därför är jag mot att det bedrivs teologisk utbildning för statliga pengar. Jag är mot imamutbildning såväl som prästutbildning. Därför är jag mot förekomsten av privatskolor som drivs av religiösa samfund. Jag är för att reilgions ka kuna kritiseras, men vill de frödenskull inte luta mig mot fördomsfulla och felaktiga rapporter så som tio ateister, på Humanisternas uppdrag, gör i DN. Inte heller tror jag att ett sekulärt samhälle per automatik (så som debattörerna i DN verkar tro) skulle vara mer humant eller demokratiskt än ett religiöst präglat. Eller skulle bejaka mångfald utifrån nån slags naturlag. Jag trodde Nordkorea, Stalintidens Sovjet och Hitlers StorTyskland för all framtid tagit ur oss sådana illusioner. Att nån undersökning just nu visar att det är på så sätt gör det heller inte till någon evig sanning. Humanisterna har på den punkten fel och förenklar alltför mycket.
Intressant?
Bloggat: Progressiva USA, Stenudd, Frilansaren, Axess, Karin Långström Vinge, Daniel Scythe, Peter Karlberg, Ulf Bjereld, Trollhare, Kamferdroppar, John Johansson, Antigayretrorik, Per Westberg,
Borgarmedia: Dagen, DN1, 2, 3, 4, SVD1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Religion, Ateist, Ateism, Kristdendom, Judendom, Islam, Buddhism, Hinduism, Tro, Gud, Sekularism, Sekulärt samhälle, Religiösa skolor, Hedersförtryck, Hedersvåld, Hijab, Samhälle, Politik
Blogged with the Flock Browser
Tags: Religion, Ateist, Ateism, Kristdendom, Judendom, Islam, Buddhism, Hinduism, Tro, Gud, Sekularism, Sekulärt samhälle, Religiösa skolor, Hedersförtryck, Hedersvåld, Hijab
Relaterat:









Pingback: Det är klart det är vattentäta skott mellan pingstvännerna och SP | Svensson