- Bygg- och fastighetsbranschen de senaste 60-åren, del 1
- John Mattson – byggmästare som blev rik under miljonprogrammet
- Diös – byggmästaren som sponsrades av Zorn
- Ohlsson & Skarne – tekniskt ledande i byggbranschen under många år
- Einar Mattsson – mindre företag än lillebrodern
- Wallenstam – göteborgsbyggare som gynnades av miljonprogrammet
- Ernst Rosén – en av Göteborg stora fastighetsägare
- Kullenbergs – ägdes av byggkungen från Brännö
- Bygg- och fastighetsbranschen de senaste 60-åren, del 2 – Spekulanterna
- Adam Backström – fastighetsklipparen
- Mörtstedt – spekulationer, nolltaxering och fastighetskrasch
- Jan Pehrsson – fastighetsklippare med Wallenbergs välsignelse
- Tobissons – en göteborgsk variant på fastighetsklippare
- Bygg- och fastighetsbranschen de senaste 60-åren, del 3 – fastighetsbubblan och kraschen
- Nyckeln – Anders Wall som fastighetsspekulant
- Björkegren – spekulanten som försvann
- Thulin – fastighetsspekulanternas fastighetsspekulant
- Birger Gustavsson – byggmästare som också satsade på spekulation
- Reinhold Gustafsson – hyresvärd och byggare som drogs in i 80-talets fastighetskarusell
- Bygg- och fastighetsbranschen de senaste 60-åren, del 4 – misskötsel och vanvård
- Newsec – ett av många slumvärdsbolag
- Acta – Sveriges sämsta fastighetsägare
- Centerplan – konkursad slumvärd
- Rik kan man uppenbarligen bli genom vanskötsel – Erik Selin
Efter fastighetskraschen i början av 1990-talet rekonstruerades många av de svenska fastighetsbolagen och en rad nya fastighetsbolag skapades för att ta över fastigheter från banker, konkursbon och staten. Fastigheter som i många fall hamnat i fordringsägarnas händer efter att finansbolag och fastighetsbolag gått i konkurs. Det handlar dels om stabila bolag som Catella (bildat utifrån resterna av Nyckeln), Kungsleden och de tre bolagen Castellum, Norrporten samt Pandox som bildades ur Securum, det företag som bildades för att ta över Nordbankens dåliga krediter för att på så sätt rädda Nordbanken. I Pandox hamnade också en del fastigheter från Skanska.
Castellum är en fastighetskoncern som äger de lokala bolagen Eklandia Fastighet AB och Harry Sjögren AB i Storgöteborg, (inkl Borås, Halmstad, Alingsås), Fastighets AB Briggen i Öresundsområdet (Malmö, Lund, Helsingborg), Fastighets AB Brostaden i Storstockholm, Aspholmen Fastigheter AB i Mälardalen (Örebro, Västerås, Uppsala) och Fastighets AB Corallen i Östra Götaland (Jönköping, Linköping, Värnamo, Växjö). Ägandet i Castellum utövas i huvudsak av statliga intressenter liksom Norrporten som idag ägs av de statliga andra och sjätte AP-fonderna.
Kungsleden bildades ur GotaBanks fastighetspanter, fastigheter som övergått i bankens ägo när fastighetsbolagen gick i konkurs. Idag har bolaget blandade institutionella ägare. Pandox är däremot ägt av den privata norska fastighetsägarfamiljen Sundt via deras privata företag.
Men det handlar också om en rad bolag som startats i andra syften. Bolag som ibland tagit över en del av de fastigheter som försäkringsbolagen köpte av allmännnyttiga fastighetsbolag på 1980-talet och 1990-talet. Bolag som Aberdeen (SPP:s tidigare fastighetsavdelning), Newsec, Jones Lang LaSalle, Acta, Centerplan osv. För en central del i framväxten av blag som numera spekukerar i fastigheter och vanvård är just allmännyttans storra utförälsjningar till olika såsomm försäkringsbolag och finansbolag (exempelvis GE Capital) som skapde stora bestånd av privatägda fastigheter i områden med resurssvaga hyresgäster. Man underlättade helt enkelt den utveckling som skulle följa.
Många av bolagen har köpt och sålt fastigheter på samma sätt som Backström och andra på 1970-talet eller Thulin et consortes på 1980-talet. Med spekulation i stigande fastighetspriser helt enkelt. Dessutom har fler av dessa bolag gjort sig kända för misskötsel av fastigheter, oavsett om det är ägare eller bara förvaltare. För det vanliga när det gäller den grova misskötsel som ofta kan ses är ofta att ägare och förvaltare inte är samma bolag. Utöver detta har det också förekommit anklagelser om mutor och svarta pengar i samband med en del av bolagen.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Castellum, Norrporten, Catella, Pandox, Aberdeen Properties, Newsec, Jones Lang Lasalle, Acta, Centerplan, Securum, Fastighetskrisen, Bankkrisen, AP-fonderna, Nordbanken, Nyckeln, Vanvård, Misskötsel, Fastighetsbranschen, Ekonomi, Samhälle, Bostadspolitik, Historia
Blogged with the Flock Browser
Tags: Castellum, Norrporten, Catella, Pandox, Aberdeen Properties, Newsec, Jones Lang Lasalle, Acta, Centerplan, Securum Fastighetskrisen, Bankkrisen, AP-fonderna, Nordbanken, Nyckeln, Vanvård, Misskötsel, Fastighetsbranschen
Relaterat:









Pingback: Bostadsbristen leder till höga bostadspriser | Svensson
Pingback: Allt fler klagomål mot hyresvärdar | Svensson