Enligt ett resereportage i New York Times från 2007 är Göteborg en av Euopas coolaste städer. Jag vet inte riktigt vad NYT egentligen menar med detta, men helt klart är Göteborg en av de trevligaste städer jag känner till och har varit i. Säkerligen är min egen hemstad underskattad som man skriver i Svenska Dagbladet där man listar de 10 mest underskattade städerna i världen. Förutom Göteborg så finns det ytterligare en av min favoritstäder på listan, nämligen Budapest. Där har jag varit ett tiotal gånger såväl på kommunisttiden som efteråt. Som lifater och med husbil, med jobbet och som turist.
En annan stad på listan är Beirut som jag hört min far lovprisa mängder med gånger som världens bästa stad. En stad där min en av mina döttrar bor, Chicago, finns också med. Kanske kommer jag i framtiden att gilla Chicago också, när jag varat där några gånger. Mitt första besök omfattade inte så många besök ute i staden då jag blev sjuk i svininfluensan. Om skyskraporna i Chicago står de att det är världen snyggaste, men jag tycker nog inte det riktigt stämmer. Däremot är de speciella, kanske inte till utseende, men till funktion. I motsats till i andra städer är den överväldigande majoriteten av skyskraporna i Chicago både kommersiella byggander med kontor, hotell och affärer och bostadsbyggnader. En skyskrapa i Chicago är multifunktionell, ett litet samhälle på höjden kan man nästan säga.
De andra städerna på listan är Hamburg (länge sen jag var där, men då var staden härlig på samma sätt som Göteborg), Casablanca, Lissabon, Neapel, Sao Paulo och Los Angeles. I de andra nämnda städerna har jag aldrig varit.
Jag har några andra städer i världen jag tycker om, det är Wien (men inte slotten och det, där har jag aldrig varit), Paris (men mitt paris är det fattiga Paris, 18, 19 och 20:e arrondissementen) och jag har ännu inte sett paradgatan Champs Elysee trots mer än 15 besök i Paris. Montménil och Barbés är kvarter jag gillar. Thessaloniki är jag också förtjust i, liksom Istanbul och Berlin, Oslo, Helsingfors och Köpenham. Stockhom också faktiskt.
Wien finns med på listan över mest överskattade städer i SVD. Det tycker jag är orättvist och det anser jag också att Köpenhamns och Amsterdams placering på listan är. Resten av städerna har jag inte varit i, men alla US-amerikaner jag känner håller nog inte med om att San Francisco är överskattat.
SVD publicerade också läsarlistor på överskattade städer som också innefattar underskattade städer och där håller jag med om att Montevideo i Uruguay är en klart underskattad stad. Och Barcelona lär vara en cool och trevlig stad.
Eller är det så att Göteborg är coolast för att det är underdogen, arbetarstaden, gangsterstaden? Sveriges svar på Chicago? Eller är jag bara lokalpatriot och journalisten från New York Times dum i huvet?
Intressant?
Borgarmedia: SVD1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Chicago, Göteborg, Hamburg, Budapest, Beirut, Underskattade städer, Överskattade städer, Turism, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Kalla fakta – långkalsongerna har blivit en andra hud… « Kildén & Åsman