Vid 19-tiden på onsdagskvällen fick polisen i Norrköping larm via SOS om en skadad person inomhus. Det visade sig vara Mats Löfving. Han hittades avliden i sitt hem.
– Det är med stor sorg och bestörtning jag tagit emot besked om att ställföreträdande rikspolischef och regionpolischef Mats Löfving har avlidit. Det är oerhört tragiskt, säger rikspolischef Anders Thornberg, i ett pressmeddelande.
Närmast anhöriga är underrättade. Det pågår en dödsfallsutredning och polisen arbetar vidare för att bringa klarhet i vad som inträffat. Med stor sannolikhet handlar det om ett självmord med anledning av den kritisk som riktats mot Löfving vad det gäller hanteringen av flera tjänsteärenden som berört Linda Staaf under en period när det två hade en relation.
– Mina tankar går till Mats Löfving, hans anhöriga och arbetskollegor. Vi kommer göra allt vi kan för att stödja dem i denna svåra stund, säger Anders Thornberg.
Läs mer:
- Utredare – polisen bör överväga att säga upp Mats Löfving
- Polischefernas relations- och korruptionskarusell
- Särskild utredare ska undersöka polischefshärvan
- Förundersökning om tjänstefel kring polischefstjänst
- Regionpolischef Mats Löfving har fått andra arbetsuppgifter
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.