Tidigare svenska masskjutningar och massmord. I terrordådet i Örebro dödades ett tiotal personer. Närmare bestämt 11 personer inklusive gärningsmannen. En ensam mördare med automatvapen gick in i en skola, en Komvuxskola med vuxna elever och gymnasieelever. Det är den värsta masskjutning som ägt rum i Sverige och även det värsta terrordådet som ägt rum genom tiderna. Det som är tydligt när en tittar på svenskl massmord och masskjuntingra är att det ofats är poliser och militärer som är förövare. De är i de fleta falla också högerextremister vilket är tdyligt också när det gäller dåd som kan ses som terrroristdåd.
Några tidigare masskjutningar och massmord i Sverige
22 augusti 1952. Fjärdingsmannen (polisen) Tore Hedin mördade 9 personer med yxa och genom mordbrand. De så kallade Hurvamorden. Tore Hedin begick självmord efter morden på de nio personerna.
1 juni 1994. Fänrik Mattias Flink öppnade eld mot ett antal personer på en gångväg i Stadsparken i Falun. Sju personer dog och tre skadades. Han dömdes till livstids fängelse.
17 maj 1900. Johan Filip Nordlund, kallad “Svarte-Filip”, gick ombord på ångaren Prins Carl för färd från Arboga till Stockholm. Ombord på båten dödade han fem personer och nio skadades. Han dömdes till döden och avrättades i Västerås den 10 december 1900.
3 mars 1940. Attentatet mot Norrskensflamman. 5 personer dödades. Fänrikarna Hans Borgström, Gösta Krendel och Thorsten Norström dömdes för skadegörelse till ill sex års straffarbete. En menig soldat, Jim Palmqvist, fick två års fängelse för samma brott. Luleås stadsfiskal Ebbe Hallberg, journalisten på Norrbottens-Kuriren Gunnar Hedenström och kapten Uno Svanbom dömdes för att ha planerat attentatet till sju års straffarbete. Hallberg dog på fängelset och de andra benådades 1944 och 1945. Ingen dömdes för mord eller mordbrand. Et terrordåd.
7 april 2017. Terrordådet på Drottninggatan. Rakhmat Akilov dödade 5 personer när han med en lastbil körde på människor längs Drottninggatans gågatudel i Stockholm. Akilov fick livstids fängelse.
4 december 1994. Tommy Zethreus med flera nekades inträde till en nattklubb vid Stureplan i Stockholm. De hämtade vapen och återkom till platsen senare på natten. Därefter öppnade de eld mot entrén. Fyra personer dog och över 20 skadades. Zethreus dömdes till livstids fängelse. De så kallade Stureplansmorden.
22 oktober 2015. Högerextremisten Anton Lundin-Pettersson gick in på grundskolan Kronan i Kronogården i Trollhättan. Han dödade 3 personer med svärd och kniv. Gärningsmannen sköt av polis på platsen.
18 juni 2018. Spelcafémorden. En gängrelaterad skjutning i Malmö. 3 personer dog.
Läs mer:
- Masskjutningar i Sverige
- Viktor Melin, Anton Thulin, Jimmy Jonasson, Anton Lundin Pettersson och Rakhmat Akilov
- Terroristen i Borås
- Nazist dömd för planerad skolmassaker
- Åtal mot tre nazister för bombdåd
- Förra terroristdådet inträffade för tre månader sen
- Svenska terroristdåd genom historien
- Trollhättan – klassisk skolmördarprofil
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.