Försäkringskassan sprider lögner om gängkriminella. Det finns enligt polisen cirka 8 000 gängkriminella i Sverige. Dessutom finns det ungefär 2 000 personer som riskare att dras in i gängbrottslighet (kallas D-aktörer). Utöver detta finns det drygt 50 000 personer som har kontakter med gängkriminella. Dvs vänner och släktingar som inte är kriminella. Detta enligt polisen lägesbild över utsatta områden i Sverige.
Därför ljuger Försäkringskassan när de påstår att 4 000 av Sveriges runt 62 000 gängkriminella individer får en grundförsörjning från sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd. I verkligheten handlar det kanske om 500 gängkriminella som eventuellt lever på sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd. Och faktum är att även gängkriminella kan vara sjuka, ha dåliga inkomster och behöva ett riktigt jobb. Den kriminella verksamheten kan vara till för att kunna överleva trots de dåliga ersättningarna som sjuka och arbetslösa får. Med högre nivåer på sjukpenning, sjukersättning och a-kassa skulle dessa personer inte behöva ta till brottslighet för att kunna leva ett anständigt liv.
Över tid beräknas 3,6 miljarder kronor från de granskade ersättningarna ha gått till de 4 000 personer som finns bland de 62 000. Sammanlagt har de enligt Försäkringskassan fått ut runt 1,5 miljoner kronor i sjukersättning. Dessutom 900 000 kronor i sjukpenning och 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd. Men kom ihåg att de flesta av dessa pengar har gått till personer som inte alls är kriminella. Vilket inte utesluter att det i en del fall ändå handlar om brottslighet. De flesta brott begås trots allt av personer som inte är gängkriminella.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

”I verkligheten handlar det KANSKE om 500 gängkriminella”. Om du inte vet utan bara gissar ska du inte skriva något.
Förstår inte varför du överhuvudtaget skrev det här, mitt hjärta blöder ju inte direkt för en sjuk gängkriminell.
500 är lika stor andel av 8 000 som 4 000 är av 60 000. Men jag vet ju inte om det handlar om 500 av de 8 000. Kanske är det noll, kanske är det 2 000. Ingen tycker synd om gängkriminella men om de har ett vanligt arbete så har de rätt till samma ersättning som alla andra vid sjukdom eller arbetslöshet. Pratar vi om de 60 000 så är de flesta av dem inte kriminella på nåt sätt och har självklart samma rättigheter som alla andra.