Författarna till boken om de svenska gangstergängen, Svensk Maffia, är nominerade till priset Guldspaden. Gängen de skriver om, som Bandidos, Hells Angels och OG, ställer till problem med jämna mellanrum, nu senast i Malmö. Men att de skulle utgöra nåt avgörande hot mot samhället är helt enkelt inte sant.
Det är visserligen väldigt obehagligt att de hotar åklagare och vittnen, något som ju på grund av gängen blivit allt vanligare. Men ännu så länge är det väldigt ovanligt i det stora hela och gängen står endast för en relativt marginell del av all brottslighet. Visserligen en stor del av den allra grövsta brottsligheten, men det folk har mest ont utav är vardagsbrotten och där är gängen klart underrepresenterade. Även om de kanske indirekt är ansvariga genom att profitera på knarkhandel.
Nej, hotet mot samhället kommer inte från gangstergängen, det kommer inte heller från den terrorism som inte finns. Det stora hotet kommer istället från de myndigheter som i sin iver att försvara storföretagens intressen och med den, i vår del världen, obefintliga terrorismen samt gangstergängens brottslighet som förevändning inför utökade kontroller av alla medborgare. Kontroller och övervakning som minskar vår yttrandefrihet och inskränker vår personliga integritet.
Hotet mot ett demokratiskt samhälle och rättsstaten kommer alltså inte främst från det vi kan kalla svensk maffia utan hotet kommer i huvudsak från vår regering och vår riksdag.
Intressant?
Borgarmedia: DN1, DN2, SVD1, SVD2, AB1, AB2
Andra bloggar om: Gangstergäng, Gangsters, Kriminella nätverk, Maffia, Brottslighet, Rättsstaten, Brott, Våld, Malmö, Åklagare, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Sveriges nya kriminalitet — Mullvaden
Pingback: Även Danmark sina gangstrar har | Svensson
Pingback: Vad vi kan lära av brottslighet från USA - gängen | Svensson