Mest läst 2025. Under 2025 hade denna blogg totalt 820 700 sidvisningar från 332 500 beökare. Detta enligt Worrdpress (Jetpack) statistik. Enligt statistik från Burst var det 392 000 besökare och 1 miljon sidvisningar. Det var en minskning sen förra året. Under höstan har det dock varit en viss ökning jämfört med våren.
Huvudorsaken till minskningen är minskad gängbrottslighet i Sverige. Då jag främst skriver om det har jag fått färre besökare i år. Dessutom har Google genomförts försämringar på sin sajt med AI vilket gör att små webbsajter får färre besökare.
De flesta läsare kom till sajten via sökningar på sökmotorer där Google dessutom dominerar helt med Bing som näst största sökmotor följt av DuckDuckGo och Yahoo. Därefter följer Ecosia, MSN, Qwant och Brave.
Den näst största källan för besökare till sajten var direktbesök, dvs läsaren prenumererar på RSS från bloggen, har den som ett bokmärke eller skriver in adressen i webbläsaren.. Därefter följer Flashback följt av Facebook, andra delar av Svenssons Nyheter, Gmail (personer som prenumererar på mitt nyhtetsbrev), X, Mediakollen, Tobias Hübinette och Bluesky.
När det gäller sociala medier var Flashback det viktigaste vad det gäller besökare till min blogg följt av Facebook, X, Bluesky, Fediversum (Mastodon och Lemmy med mera), LinkedIn, Threads och Reddit. Besök från AI-sajter har blivit vanligare. ChatGPT är domineradne bland AI-sajterna. Få besökare kommer från andra AI-sajter.
Bland de mest lästa artiklarna dominerar artiklar om gängbrottslighet totalt. Den första artikeln som inte handlar om det återfinns på 4:e plats. De flesta av de mest lästa artiklarna är skrivna i år men inte alla.
Mest lästa artiklar 2025
- Ledande medlem i Biskop södra skjuten, 8 821
- Gängland Stockholm – Neronätverket, 6 582
- Kriminella mc-gäng i Sverige 2024, 4 551
- Migrationsminister med kopplingar till nazister är inte så bra, 4 312
- Svensk knarkgrossist inblandad i skjutning i Turkiet, 4 304
- Svensk knarkkung dödad i Turkiet, 4 253
- Gängledare häktad för 13 år gammalt mord i Tynnered, 3 828
- Lidingöligan – överklassbrottslingarna, 3 418
- Dubbelmord i bil i Kallhäll, Järfälla, 3 311
- Man ihjälskjuten vid Lunds järnvägsstation, 3 048
Totalt har jag fått 1 200 kommentarer under året och 630 gillanden, Det är en mycket kraftig ökning för båda kategorierna. Interaktionen med mina läsare har ökat fast jag haft färre besökare.
Upptäck mer från Svenssons Nyheter
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
