Tydligen finns det ett område inom trafikpolitiken där Göteborg är bättre än Stockholm. Det gäller säkerheten. Göteborg har minskat antalet allvarligt skadade och dödade i trafikolyckor med med cirka 70% sen 1990. Detta genom att minska genomsnittshastigheten i trafiken genom olika typer av farthinder. Stockholm har gått motsatt väg när det gäller just detta, man har tagit bort farthinder och deklarerat att man inte vill ha dem.
Att Göteborg är bättre på ett område är underligt, när Stockholm för övrigt är bättre på det mesta som har med trafik att göra. Kollektivtrafiken är mycket bättre än i Göteborg och byggs ut mer med spårvägar och annan spårbunden trafik än vad som är fallet i Göteborg. Stockholm har trängselavgifter, det har inte Göteborg. Kul att Göteborg då kan vara bättre på nåt.
Intressant?
Läs även andra bloggares åsikter om Trafikpolitik, Trafiksäkerhet, Göteborg, Stockholm, Kollektivtrafik, Bilism, Trängselavgifter, Politik, Samhälle
Relaterat:









Pingback: Göteborg har ingen ringled | Svensson
Pingback: Lägre hastigheter ger färre olyckor | Svensson