Som det nu ser ut bland de svenska väljarna så tar Sverigedemokraterna säkerligen plats i riksdagen nästa år. Borgerligheten har i vissa fall inget mot detta och i vilket fall som helst har de inget att sätta mot det hela, oavsett vad Sanna Rayman från sin höga hästar tror på SVD:s ledarsida.
Jag har studerat valsiffrorna från EU-valet i Göteborg och Sverigedemokraterna (SD) har gått fram i alla typer av områden. Minst har de gått fram i områden i innerstaden där den ”kulturella delen” medelklassen bor och är det också finns stora studentboenden och i arbetarområden där det funnits aktiva vänstergrupper i valet (läs Hammarkullen).
Tidigare har SD aldrig fått många röster i överklassområden, men det fick de denna gång. De har ökat andelen och antalet röster rejält i dessa områden. SD fick röster i detta val, dels på sin främlingsfientlighet och dels på ett nationalistiskt EU-motstånd. Det är förmodligen det senare som avspeglas i rösterna i överklassområden. I förra valet var detta säkerligen röster på Junilistan (JL), men genom att man i detta val hade en vänsterman, Sören Wibe, på förstaplatsen istället för en högerman så tappade JL dessa röster.
Det faktum att bara 37% av de som röstat på Piratpartiet (PP) i detta val uppger att de skulle göra det i ett riksdagsval visra att detta missnöjesparti kanske inte alls kan få några framgångar i det mer allvarligt betonade och betraktade riksdagsvalet. Förmodligen duger det inte med att vara bra på två frågor i ett riksdagsval. Om man dessutom tittar på VALU (Vallokalsundersökningen) och ser att en av de största enskilda väljargrupperna för PP är unga män som annars sympatiserar med SD så inser man att ett högst troligt scenario är att SD kommer in i nästa riksdagsval. I detta EU-val var det framförallt missnöjesröster på PP istället för på SD som hindrade fascisterna från att plats i europaparlamentet.
Med en fortsatt politik från den borgerliga regeringen med inskränkningar i vanliga människors livsvillkor och ökad arbetslöshet innebär det troligen att SD får ett ökat stöd i arbetarområden i Sverige också. Socialdemokraterna kan inte så länge de har en, ur de flesta apekter, likvärdig och likadan politik som den borgerliga alliansen förhindra detta. Miljöpartiet kan det inte, deras väljare återfinns inom den medleklass där SD har svårast att få väljare. Ett ökat stöd för MP där innebär inget hinder för SD.
Vänsterpartiet har förlorat många röster bland arbetare och har länge haft sitt största stöd från smma grupper som MP. Så länge man samarbetar intimt med S och MP kommer V inte att ha möjlighet att förändra detta och de utgör alltså i nuvarande läge inget hot mot Sverigedemokraterna bland sveriges arbetare. Eller, V utgör ingen möjlighet och innebär inget hopp för Sveriges arbetare kanske man ska säga.
Inte heller utgör den yttersta vänstern i Sverige något alternativ som arbetare i gemen vågar sätta sin tillit till. ArbetarInitiativet fick i EU-valet ett mycket svagt stöd, svagare än vad den yttersta vänstern fått tidiagre i EU-val. Därför krävs det något mer för att kunna stoppa Sverigedemokraterns framgångar.
Vänstern och andra i Sverige som vill stoppa fascisterna måste samlas för att diskutera frågan, och då menar jag hela vänstern, inklusive sociala rörelser som inte är partier. Ett möte bör sammankallas till hösten där frågan diskuteras. Det vore bra om vänsterpartiet kunde vara med på något sådant, men för att det ska vara till nån nytta krävs nog att partiet ger upp satsningen på regeringsposter och istället tillsammans med oss andra funderar på hur vi ska stoppa fascisterna från att komma in i riksdagen.
Intressant?
Bloggat: Röda Malmö, Arbetarperspektiv, Daniel Scythe, LOKE, Utsikt från höjden,
I media: SVD, DN1, 2, EX, AB, ETC1, 2, 3, Fria.nu, GP1, 2,
Läs även andra bloggares åsikter om Piratpartiet, Enfrågeparti, Feministiskt Initiativ, EU-val, Antifascism, ArbetarInitiativet, Vänsterpartiet, Vänstern, Sverigedemokraterna, Högerextremism, Fascism, Klass, Arbetarklass, Medelklass, Miljöpartiet, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Hur har det egentligen gått för fascisterna i Europa? | Svensson
Pingback: Piratpartiet närmare riksdagen? | Svensson