Socialdemokraterna får i den senaste opinionsundersökningen från SCB de sämsta siffrorna någonsin. 27,7 % uppger att de stöder socialdemokraterna. En minskning med 6,3 % sen förra undersökningen i maj. Stödet för moderaterna är 33,4 % och har ökat sen förra undersökningen.
Det är oroliga tider och sådant gynnar ofta den sittande regeringen. Man vet vad man har och med tanke på Sveriges ekonomiska utvecklingen är det tryggt att luta på sig på det man har. Missnöje med privatiseringar och vanvård för vilka den borgerliga regeringen är ytterst ansvariga kan inte väga upp detta. Människor vet också att på detta område står socialdemokraterna i grunden för samma politik. Det är förmodligen också en av anledningarna till att socialdemokraterna har svårt att formulera en offensiv politisk linje. Det är svårt att vara offensiv när man i grunden står för samma nedskärnings- och privatiseringspolitik. Små kosmetiska skillnader gör ingen människa glad och lurar inte heller någon. Sen har förstås också frågetecknen kring Håkan Juholt spelat en mycket stor roll för de låga siffroarna.
Både vänsterpartiet och miljöpartiet går framåt i opinionen, vänsterpartiet lite och miljöpartiet betydligt mer. Miljöpartiet ses väl som något annorlunda, men i praktiken står partiet för samma politik som socialdemokraterna och den borgerliga regeringen. man är för privatiseringar och marknadslösningar på alla områden, även där det bevisligen inte fungerar som skolan, vården, elnätet och järnvägen. Vänsterpartiet har i grunden en annan politik men är så vana att svansa efter socialdemokraterna att man inte helle förmå formulera en politik som kan visa på att nyliberalism, marknadslösningar och privatiseringar inte är den rätta vägen. Vänsterpartiet framstår som handlingsförlamat och svagt. Inget parti att hålla i handen direkt. Inget att rösta på och inget att ge sitt stöd alltså.
Intressant?
Bloggat: Laakso, TKJ, Badlands, Röda Malmö, Sjöstedt,
Läs även andra bloggares åsikter om Sossarna, Brist på politik, Håkan Juholt, Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet, Opinion, Opinionsudnersökning, SCB, Samhälle, Politik
Relaterat:








