Varför de som skjuter och spränger blir allt yngre

Skolan i Sverige blir allt sämre. Det gör att väldigt många saknar utbildning och betyg för att kunna gå vidare till högre utbildning eller få jobb. Orsaken till situationen är att skolan får allt mindre resurser. Politikerna skär ständigt ner och offentliga medel används för att berika överklassen genom aktieutdelning till ägarna av skolföretag.

Privatiseringar och nedskärningar är grunden till att många unga människor genom bristande eller obefintliga betyg hamnar utanför samhället. Privatskolorna förvärrar dessutom läget ytterligare genom att resurser överförs till dem från de allmänna och gemensamt ägda skolorna samt genom överföringar elever från bra hemförhållanden till de privata skolorna. Det gör att undervisningen i de allmänna skolorna behöver mer pengar för i dem finns i huvudsak resurskrävande elever kvar.

Genom skolpolitiken med fokus på privatiseringar och överföring av pengar från fattiga till rika på en rad olika sätt inom skolsystemet har politikerna skapa en perfekt rekryteringsgrund för de kriminella gängen. Det har blivit allt lättare för dem att skaffa ny rekryter för den kriminella verksamheten.

Rationellt val

För den som saknar betyg eller har urdåligt betyg är det ett rationellt val att ge sig in i brottslighet. Det ger en möjlighet till inkomster och sysselsättning. Gängen och den kriminella verksamheten framstår ibland som fattiga pojkars enda val. Det är inte märkligt om de väjer det kriminella livet.

Att stoppa rekryteringen till gängen genom hårdare straff och mer repression går inte om vi vill bevara det demokratiska samhället. Den enda möjligheten att använda sådana metoder kräver drakoniska åtgärder som bara diktaturer ägnar sig åt. Det kräver ett åsidosättande av mänskliga rättigheter och demokrati.

Lagändringar

Den andra mer direkt orsaken till att de som skjuter och spränger blir allt mindre har med lagändringar att göra. När politikerna beslutade om straffskärpning för personer mellan 18 och 20 år så sjönk skyttarnas ålder (infördes januari 2022). Straffskärpningen resulterade alltså i att gärningspersonerna blev yngre. Ett logiskt val utifrån de kriminella organisationernas synvinkel. De bedriver ju en affärsverksamhet och låga straff är bättre för dem än höga straff.

Någon minskning av brottsligheten ledde det däremot inte till. Bara till nya och yngre grova brottslingar. Det var med andra ord en rent kontraproduktiv åtgärd som gjorde unga människor till värre och mer förhärdade brottslingar än de annars skulle ha varit. Och så kommer att at förbli så länge inte de grundläggande problemen åtgärdas.

Politikerna har alltså skapat de unga brottslingarna som skjuter och spränger genom sin huvudlösa politik. Både genom nedskärningar i skolan och ogenomtänkta lagändringar,

Mer resurser till skolorna

Det bästa som kan göras för att minska rekryteringen av unga är att se till att skolan får mer resurser till undervisning. Inga skattemedel borde kunna gå till aktieutdelning och det ekonomiska gynnandet av privatskolorna måste upphöra. Avprivatisering och en ökning av skolornas resurser är vad som behövs. Dessutom vore det rimligt om straffrabatten för personer mellan 18 och 20 återinfördes.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.