Webbläsarklienter för Fediversum

Det finns en mängd klienter för Fediversum. De flesta är gjorda för att fungera med Mastodon, men de fungerar ofta även med andra programvaror. Det finns också ganska många appar för Lemmy. En del klienter fungerar via webbläsaren, andra är programvaror och appar för datorer, telefoner och läsplattor. Detta är ett inlägg om mina tester av några webbläsarklienter för Fediversum. För Lemmy finns inga webbklienter men det finns alternativa webbgränssnitt för serverprogramvaran.

Klienter för Mastodon som kan användas i vilken webbläsare som helst inkluderar:

Klient, kompatibel serverprogramvara enligt hemsidorna

Jag har inkluderat de programvaror för servrar (instanser) som det anges på deras hemsidor att de fungerar med.

Tester

De programvaror jag har testat är Statuzer, Pinafore, Elk, Phanpy, Mastodeck, Statuzer, Tooty, Trunks och Litterbox. Jag har inte testat Buffer och Fedica då de är kommersiella företag som kräver registrering på deras sajter. Men det kanske jag gör vid nåt annat tillfälle.

Pinafore, Mastodeck, Elk, Phanpy, Tooty, Statuzer och Trunks kan hantera flera konton. Litterbox har en begränsad funktionalitet i jämförelse med de andra.

Elk, Pinafore, Statuzer och Phanpy fungerar även med Friendica men ingen av dem fungerar med Hubzilla. Med Tooty kan logga in på Friendica men det fungerar inte att se flödet. Det är troligt att alla som fungerar med både Friendica och Mastodon också fungerar med Pleroma, Akkoma, Takahe, Mastodonkloner och ren allmänt de flesta mikrobloggprogramvaror. Kanske också med Misskey och Misskeykloner som Firefish och Sharkey med flera.  Statuzer kan också användas som RSS-läsare.

Själv använder jag Elk men Pinafore och Phanpy är minst lika bra. Tusky som finns som app eller program för flera operativsystem och som webbklient verkar dock var det mest använda för att posta inlägg på Mastodon följt av Elk och Phanpy enligt statistik från mastodon.social. Mastodons officiella app finns inte som webbklient.

Vivaldi Browser

En existerande webbläsarklient är Vivaldi Browser som är en webbläsare med inbyggda Fediversum-funktioner. Den har utvecklats ihop med Mastodoninstansen Vivaldi.social men kan användas för att logga in på vilka Mastodoninstanser som helst. Eftersom det är en webbläsare fungerar den även för andra programvaror i Fediversum. För flera andra webbläsare finns det tillägg som gör att de blir mer specialanpassade för Fediversum.

Läs mer:


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.