Socialdemokraternas ledning med Mona Sahlin i spetsen är i grunden positiva till Ipred-lagen, vilken ger privatföretag möjlighet att agera polis mot misstänkta illegala fildelare, och FRA-lagen som möjliggör massavlyssning av befolkningens internet. och telefonkommunikation utan brottsmisstanke.
Man har varit drivande för att genomföra det så kallade datalagringsdirektivet som ska tvinga internet- och teleoperatörer att spara användarinformation. Kort sagt är socialdemokratin positiv till mer övervakning och kontroll. Det föreligger därvidlag ingen större skillnad på dem och borgaralliansen med moderaterna i spetsen.
Det socialdemokratiska partiet har dessutom en mycket smutsighistoria när dte handlar om övervakning, man har i samarbete med den militära underrättelseorganisationen Informationsbyrån (IB) kartlagt och registrerat 10 000-tals fackligt aktiva människor och människor aktiva i solidaritetsrörelser.
Man har i regeringsställning bestämt att Säpo skulle föra ett åsiktsregister på 100 000-tals vänsteranhängare av olika slag. Borgarpartierna är dock inte mycket bättre de,det har inte varit någon skillnad när de suttit i regeringsställning på 1970-talet och 1990-talet. Åsiktsregisteringen har fortsatt ändå.
Kort sagt, bägge de politiska huvudalternativen i Sverige är för ökad repression, ökad övervakning och ökad kontroll. Det handlar om att den borgerligt kapitalistiska övervakningsstaten genomförs idag och nu, av den borgerliga regeringen. En socialdemokratiskt dominerad regering kommer att ha samma politik på detta område. Det kommer vänsterpartiet och miljöpartiet inte att kunna ändra på.
Intressant?
Borgarmedia: SVD, AB1, 2, EX, Sydsvenskan,
Läs även andra bloggares åsikter om Ipred, FRA, Ipredlagen, FRA-lagen, Mona Sahlin, Övervakningssamhälle, Kontrollsamhälle, Datalagringsdirektivet, Avlyssning, Åsiktsregistrering, Integritet, Övervakning, MUST, Säpo, IB, Moderaterna, Socialdemokraterna, Yttrandefrihet, Samhälle, Politik
Relaterat:









Pingback: Vad säger konkurenterna om jobbkongressen? « Röda Berget