Det ska bli fler vapen i samhället

Det ska bli fler vapen i samhället. Terrordådet i Örebro där 10 personer, i huvudsak invandrare, mördades av en förvirrad man som troligen hade högerextrema idéer och sympatier utfördes med hjälp av helt legala vapen. I smband reetes krav på att möjligheterna att få jaktvapen för vem som helst skulle begränsas liksom krav på att halvautomatiska vapen inte skulle få användas vid jakt.

Regeringen har därför föreslagit att folk ska få ha fler vapen. Dessutom ska de som äger jaktvapen inte längre vara tvungna att förvara dem i hemmet. Istället för at begränsa mängden i samhället vill regeringen alltså att mängden vapen i samhället ökas samt att säkerheten när det gäller vapen ska försämras. Exakt hur det ska leda till att våldsdåd som det i Örebro ska bli svårare att utföra framgår inte.

Lättare för kriminella att få tag på vapen

I själva verket innebär regeringens förslag att de kommer att bli lättare att utföra. Det kommer att finnas fler vapen i omlopp och de kommer att förvaras mer osäkert. Vilket ökar risken att legala vapen hamnar i händerna på kriminella.

Idag är det ovanligt att legala vapen används vid skjutningar och sjkuvapenmord så som var fallet i Örebro, Men med regeringens förslag kommer det sannolikt att kunna bli vanligare.

Det kommer att bli lättare att importera vapendelar från utlandet. Det är ett vanligt sätt som medför att det går att bygga om pluggade vapen och vapen som inte går att skjuta med till fungerande vapen. Det ska alltså bli lättare för kriminella att skapa fungerande skjutvapen. Det ska också bli enklare att föra in vapen från utlandet. Också det kommer att öka möjligheterna för kriminella att komma över vapen.Vi ska inte heller glömma bort att en stor del av de illlegala vapnen i Sverige kommer in via legala vapenhandlare och på andra legala sätt. Det finns alltså ingen skarp gräns mellan legala vapen och illegala vapen på det sätt som regeringen och vapenlobbyn försöker framställa det.

Och kom också ihåg att fler dödas av legala skjutvapen än av illegala.

Regeringens förslag innebär på punkt efter punkt att kriminellas möjligheter att få tag på vapen ökar. Regeringen underlättar för brottslingar. De föreslår att mängden vapen i samhället ska öka istället för att minska.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

3 svar på “Det ska bli fler vapen i samhället”

  1. Terrordådet i Örebro där 10 personer, i huvudsak invandrare, mördades av en
    förvirrad man som troligen hade högerextrema idéer och sympatier utfördes med
    hjälp av helt legala vapen. I smband reetes krav på att möjligheterna att få
    jaktvapen för vem som helst skulle begränsas liksom krav på att halvautomatiska
    vapen inte skulle få användas vid jakt.

Kommentera gärna med hjälp av ett Mastodonkonto

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

För att kommentera med ett inlägg på din egen webbsajt skriv en URL till artikeln på din sajt. Artikeln ska innehålla en länk till denna post. Ditt svar kommer sen att synas på denna sida (efter att den modererats). För att uppdatera ett svar så radera din post och skriv in postens URL igen (Läs mer)