Höjning av elskatten och sänkning av fossilskatten

Den svenska regeringen fortsätter med sin klimat- och miljöfientliga politik. De genomför en kraftig höjning av elskatten samtidigt som de sänker skatten på fossila bränslen kraftigt. Det kommer att leda till att omställningen av samhället går långsammare.

Regeringen gör med andra ord allt de kan för att öka utsläppen av växthusgaser och försvåra klimatomställningen. Samtidigt ljuger de, deras företrädare och utredare. Nyligen presenterade utredaren John Hassler sin utredningen om klimatpolitiken. Då pratade han om sänkt elskatt. Regeringen har sjöälva pratat om minskad elskatt, eller i alla falla om minskad höjning av elskatten. Vilket alltså visat sig vara något som regeringen fullständigt skiter i. Det handlar om att de ger falska förhoppningar och far med lögner.

Regeringen gör i verkligheten allt de kan för att sabotera klimatomställningen. Regeringspartierna motverkar och stoppar byggandet av vindkraft i de kommuner de styr. De motverkar elbilar genom att öka elskatten och sänka priserna på fossila bränslen. De pratar om att bygga kärnkraft vilket är olönsamt och därför inte kommer att byggas utan statligt stöd samtidigt som de minskar takten i utbyggnaden av vindkraft, batterilager och solenergi.

Regeringens utredare John Hassler vill att vi med skattepengar ska subventionera farlig och olönsam energiproduktion (kärnkraft) samtidigt som utbyggnaden av billig och lönsam miljövänlig och förnybar energi försvåras. Det är en reaktionär och dålig miljö- och klimatpolitik.

Läs mer:

 


Upptäck mer från Svenssons Nyheter

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.